Řekla to mluvčí inspekce Radka Sandorová. Na prezidenta v pátek v Chrastavě na Liberecku z bezprostřední blízkosti několikrát z pistole na airsoft vystřelil šestadvacetiletý muž. Klausova ochranka podle odborníků zareagovala pomalu a útočníka nechala odejít. Policejní prezident Martin Červíček podle své mluvčí postup prezidentovy ochranky vnímá jako profesní selhání.

Střelec se do rukou policie dostal až později, stihl dokonce dát rozhovory několika novinářům. Noc po výslechu strávil v cele předběžného zadržení a nyní vyšetřovatel se státním zástupcem řeší další postup.

"Od začátku vnímám skutečnosti související s postupem ochranné služby jako profesní selhání. Bezodkladně musí být přijata opatření, aby k takovému selhání už nedošlo," vzkázal dnes ČTK policejní prezident Červíček prostřednictvím své mluvčí Štěpánky Zatloukalové. Dodal, že incident bude zodpovědně hodnotit až na základě oficiálních závěrů odborného týmu, který vede jeho náměstek Tomáš Kužel, a který věc intenzivně prověřuje.

Tato skupina se na policejním prezídiu sešla dnes ráno. GIBS šetří práci ochranky a případně dalších policistů přímo v Chrastavě. Policejní prezídium i inspekce už dnes vyzvaly veřejnost, aby poskytla amatérské videozáznamy incidentu a případné další informace, které by mohly přispět k přesnému objasnění toho, co se přesně stalo.

"Vzhledem k tomu, že provádíme důkladné šetření, neboť mám zájem na tom, aby se věc detailně prověřila, nemohu teď podávat mediální zprávy," reagoval dnes na žádost o komentář šéf útvaru na ochranu prezidenta Jiří Sklenka. V pátek po incidentu své muže hájil. "Je zcela jasné, že i já se mračím, když se dívám na takovéto záběry. Na druhou stranu: My jsme bezpečnostní poznatky, že by tam mělo být zvýšené bezpečnostní riziko, neměli. A když zanalyzujete celou tu situaci, tak tam bezpečnostní riziko skutečně nebylo," uvedl tehdy.

Za "fatální selhání" prezidentovy ochranky označil incident bezpečnostní expert a někdejší šéf vojenské tajné služby Andor Šándor. Ochránci podle něj prý byli zřejmě příliš daleko od prezidenta a nedostatečně sledovali osoby, které se k hlavě státu přibližovaly. "Kdyby měl pistoli, tak teď máme mrtvého prezidenta," souhlasil se Šándorem i muž, který sám české ústavní činitele několik let chránil.