Zaměstnanci ústavu podle policie vydávali na zboží rostlinného původu prázdná rostlinolékařská osvědčení bez bližšího popisu produktů. Dokumenty obsahovaly pouze úřední razítko a podpis inspektora, který však neprovedl zákonem předepsanou kontrolu. Listiny následně putovaly do Polska a Litvy, odkud doprovodily rostlinné zásilky do zemí Ruské federace nebo Běloruska.

Armáda vyčlenila vojáky, kteří budou pomáhat policii na letištích, nádražích a dalších místech se zvýšenou koncentrací lidí.
Česko posílí ochranu před terorismem, budou i vzdělávací kurzy

"Podařilo se zadokumentovat, že v některých případech jednotliví úředníci ústavu za vystavení prázdných rostlinolékařských osvědčení (…) převzali úplatek v podobě finanční hotovosti. Výše takto nelegálně získaných prostředků je dosud předmětem vyšetřování," uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Zdroj: Youtube

Obvinění jsou stíháni na svobodě. Podle policie se dopustili zneužití pravomoci úřední osoby, padělání a pozměnění veřejné listiny, přijetí úplatku a podplacení. Kauzu dozoruje Okresní státní zastupitelství v Tachově.

"ÚKZÚZ více než rok spolupracoval na vyšetřování s Národní centrálou proti organizovanému zločinu. V tuto chvíli mohu pouze sdělit, že jsme situaci řešili okamžitě při prvních podezřeních. Obvinění inspektoři jsou v současné době postaveni mimo službu do doby ukončení vyšetřování," řekla ČTK za ústav Ivana Kršková.

MUŽ BEZ SEBEREFLEXE. Portrét Andreje Babiše, který ve čtvrtek běžel na jihlavském festivalu, skládal režisér z drobtů.
Lex Babiš napadli Zeman a ANO u Ústavního soudu. Vláda ho hájit nebude

Mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková nechtěla kauzu komentovat. "Až do ukončení policejního vyšetřování nebude ministerstvo zemědělství k případu poskytovat více informací," sdělila.

Kontrolní zemědělský ústav je organizační složkou státu, zřizuje ho ministerstvo zemědělství. Inspektoři ústavu potvrzují vystavením rostlinolékařského osvědčení, že zkontrolovali zdravotní stav zásilky rostlin či rostlinných produktů před jejím odesláním do zemí mimo EU. Důvodem kontroly je ochrana před zavlékáním škodlivých organismů.