Česká vláda zavádí od pondělí 5. října 2020 opět nouzový stav, v jehož rámci omezila hromadné akce a současně přišla s dalšími opatřeními. Zejména se zákazem zpěvu.

"Od pondělí se na 14 dní zakazují koncerty a divadelní představení, při kterých se převážně zpívá, a dále hromadné akce pro více než 10 osob ve vnitřních prostorech a více než 20 osob ve vnějších prostorech. Nově nebude součástí vzdělávání zpěv a sportovní činnosti," uvádí vláda mimo jiné ve svém oficiálním prohlášení.

Národ se baví vtipy na téma koronavirových opatření.
Nová munice pro Čechy: Internet zahltily vtipy o (ne)nucené rezignaci Vojtěcha

Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula zdůvodnil tato opatření tím, že "zpěv je jedna z nejrizikovějších aktivit, díky níž dochází k přenosu koronaviru". 

Kryl a Pyšná princezna

Internetoví vtipálci však vidí tuto věc jinak. Zavzpomínali na tradice české kultury, v nichž se zákaz zpěvu vždy pojil s nesvobodou a totalitní mocí, a okamžitě začali zásobovat sociální sítě desítkami vtipů na dané téma.

"Byl hrozný tento stát, kde musel jsi se dívat, jak zakázali hrát a zakázali zpívat…" Tato slova z balady Karla Kryla Veličenstvo Kat se vedle už zmíněné scénky z Pyšné princezny stala v posledních dnech snad nejsdílenějším memem českého internetu.

Nová opatření přinesla další vtipy na téma nošení roušek a pandemii.
Češi humorem nešetří. Na internetu přibývají další vtipy o nových opatřeních

Vtipálci ovšem nezůstali jen u nich. Nahrálo jim například to, že o úspěch v pěvecké soutěži se před patnácti lety pokoušel i bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Český Twitter tak opět ožil spoustou sarkastických poznámek.

Kritik vládních opatření, opoziční politik Miroslav Kalousek (Top 09) se v televizní debatě v rámci pořadu České televize Události, komentáře s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) pozastavil nad tím, "proč je árie Cavaradossiho větší problém než monolog Hamleta".

"Zpěvákům pomůžeme"

Zaorálek připustil, že se o rozsahu omezení v kulturním životě s Romanem Prymulou přel, ale nakonec musel ustoupit.

"My jsme se přeli o zpívání. Měl jsem představu, že by se mohl vytvořit trochu větší prostor. Budiž, dnes se prosadila varianta, která byla schválena," uvedl v České televizi Zaorálek. Zároveň však prohlásil, že zákaz zpěvu pro něj tak velké překvapení není, protože na tuto činnost jako velmi rizikovou poukazují i vědecké studie.

Národ se baví vtipy na téma koronavirových opatření.
Češi mají novou munici. Vtipy o povinných rouškách vzaly internet útokem

"Je zavřena Metropolitní opera. Není překvapivá věc, že když se hledají zdroje (nákazy, pozn. red.), tak se najdou v této oblasti," dodal ministr kultury.

Podle něj se ministerstvo připravuje pomoci těm, na něž čtrnáctidenní zákaz nejvíce dopadne. "V rámci covid – kultura vypíšeme další titul, kde se budeme snažit pomoci firmám v kultuře a také jedincům, OSVČ – hudebníkům a dalším. Domluvil jsem se s panem ministrem (Karlem) Havlíčkem, že pokud by se kvůli vývoji ukázalo, že by nestačily prostředky, které tam jsou, budeme se bavit o dalších," uzavřel Zaorálek.