Po jarní karanténě se s podzimem znovu vrací do Česka umrtvení velké části společenského života i podnikatelských aktivit.
Uzavírka sílí
Vláda od pondělí zavře na dva týdny muzea, galerie, památky i všechny ostatní kulturní objekty, čtrnáctidenní uzavírka postihne také zoologické zahrady. Kontakty ve vnitřních prostorách jsou omezeny na deset osob, ve venkovních prostorách na dvacet. Svateb se smí od 19. října účastnit jen třicet lidí.
Zavřená jsou fitness centra i posilovny, restaurace se musí se zákazníky rozloučit už v osm večer. Do provozoven a obchodů se smí nově vstupovat jen po dvou, ve foodcourtech smí u jednoho stolu sedět jen dva lidé. A tak dále.

Určitá chaotičnost ve vyhlašování těchto opatření, kdy ministr zdravotnictví Roman Prymula dopředu avízoval, že něco v následujících dnech vyhlásí, aniž by řekl co, vyvolala pobouření. Také proto, že lidé si pamatovali zmatky ve vládním rozhodování v období těsně před volbami, kdy některá zaváděná opatření bezprostředně po jejich vyhlášení předchozím ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem vzápětí rušil premiér Andrej Babiš.
Vtipy s hořkou příchutí
Na druhé straně posloužilo vládní jednání jako nová munice internetovým vtipálkům, kteří znovu zvedli stavidla své fantazie. A jak už to bývá, ke spoustě koláží, memů a karikatur, jež si můžete prohlédnout ve fotogalerii, přibyla spousta glos a ironických komentářů na Twitteru.
Parodický účet Karel Schwarzenberg posloužil vtípkem na poslance hnutí SPD, jehož člen, poslanec a předseda Výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny Radek Koten před časem sdílel informaci, že kvůli mikrovlnkám "umírají lidé, protože jedí mrtvé jídlo".
Vlastním vtipem přispěl k současné situaci také jeden z bývalých českých premiérů Miroslav Topolánek, který je na Twitteru hodně aktivní.
Pozadu samozřejmě nezůstali ani známí internetoví glosátoři českého veřejného i politického dění, jako například ironický komentátor a občasný aktivista vystupující pod přezdívkou Jie.
Na druhé straně se "český Twitter" v posledních dnech trochu změnil, a vlastně i ostatní sociální sítě. Výrazně přibylo osobních svědectví o tom, jaký je skutečný průběh nákazy novým typem koronaviru, a to nejen v diskusních skupinách, kde by koloval opakovaně sdílený příspěvek, ale i na osobních účtech.
I při pohledu na sociální sítě tak je patrné, že počet nakažených v současnosti stoupá, byť je podle epidemiologů chybné hovořit o druhé vlně - ta první totiž nikdy úplně neskončila, protože počty nových případů nákazy se nikdy nepropadly na úplné minimum.