Počet dětí, které se s nežádoucím individuem ve virtuálním světě potkaly, každoročně stoupá. Přestože policie pro tento druh kriminality nemá přesná statistická čísla, tvrdí, že jde o rostoucí trend. Například poslední průzkum společnosti TNS AISA ukázal alarmující údaje.

„Polovina dětí ve věku 14 až 15 let posílá své fotografie a na internetu sdílí svá videa, více než třetina dětí ve věku 14 až 15 let sděluje na internetu neznámým osobám své osobní a kontaktní údaje,“ varoval analytik Tomáš Rychecký. Co je však ještě horší, minimálně čtrnáct procent dětí se osobně schází s lidmi, které poznaly na internetu. Přitom k tomu, aby byl pohyb dětí na internetu bezpečný, stačí podle odborníků málo. Děti musí vědět, že nesmějí posílat fotky, scházet se s lidmi, které znají jen přes internet, a dávat komukoliv své osobní údaje.

Především ale nesmějí mít strach se s případným problémem svěřit svým rodičům nebo učitelům. „Pokud se děti nikomu nesvěří, hrozí velké nebezpečí. Pokud ale naopak o deviantovi včas řeknou někomu, kdo předá případ policii, tak nám se pak nemorálního jedince podaří odhalit do několika hodin,“ zdůraznil včera Václav Písecký z Policejního prezidia.

Děti uvidí znásilnění

Zabránit nejčastějším trestným činům, které na internetu začínají, a pak končí ve skutečném světě, se snaží řada odborníků i firem. Například největší tuzemský internetový portál Seznam.cz ve spolupráci s ministerstvem školství a nadací Naše dítě včera pustil do distribuce nový instruktážní film pro děti, pedagogy a rodiče. „Film jsme natočili podle skutečných událostí. Je tam znásilnění, vydírání, sebevražda. Je to šokující, ale my se právě takto snažíme dětem otevřít oči a ukázat jim, že internet může být opravdu velmi nebezpečným místem,“ vysvětlila mluvčí Seznamu Rita Gabrielová.

Film teď poputuje do 4250 základních škol po celé republice. Čím více dětí film uvidí, tím lépe, míní policie i psychologové. „Věříme, že prostřednictvím filmu učitelé ukážou svým žákům, jak se mají chovat na síti bezpečně. Největší úkol ale stojí na rodičích, ti by měli dobře kontrolovat, co jejich děti u počítače dělají,“ řekl novinář Miroslav Vaňura, který celým filmem provází.

České děti a internet

*  Děti tráví na internetu v průměru 12 hodin týdně, 1,5 hodiny ve všední den, 2,5 hodiny o víkendu
*  17 % rodičů vůbec nekontroluje, co jejich děti na internetu dělají, ti ostatní dělají jen občasné namátkové kontroly
*  37 % dětí komunikuje na internetu s cizími lidmi
*  14 % dětí se klidně sejde s osobou, kterou zná jen z internetu, a nikomu o tom neřekne
*  70 % dětí ve věku 14 – 15 let na internetu chatuje

Zdroj: TNS- AISA