Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Internetový podvodník obral desítky lidí

Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ - Je to tak jednoduché, znáte to sami. Sháníte mobil, nebo foťák? Anebo třeba zlaté mince? Kde je koupit nejvýhodněji? Co takhle v aukci? A proč ne rovnou pohodlně po internetu? Stejný nápad dostal třiadvacetiletý Lukáš, kterému se na největším českém aukčním portálu Aukro.cz zalíbila Nokia N73.

28.7.2009 13
SDÍLEJ:

Ostraha odvádí devětadvacetiletého Pavla C. od soudu v Mladé Boleslavi, kde dostal trest tři roky vězení za podvody na internetových aukčních portálech. Podvedl desítky lidí. Foto: Deník/Pavel Svačina

Zúčastnil se dražby, a protože až do stanoveného časového limitu přihazoval nejvíce peněz, vyhrál. Za téměř šest tisíc korun by to byl jistě dobrý kšeft. Jenže i když podle podmínek odeslal peníze na účet prodejce, na vysněný mobil čekal marně. Balík nepřišel.

Stejně dopadlo nejméně dvaatřicet nešťastníků z celého Česka, kteří měli zájem o mobily, předměty z druhé světové války nebo sběratelské zlaté mince a další cennosti. Naletěli totiž nabídce devětadvacetiletého svobodného a bezdětného Pavla C. ze Sýčiny u Dobrovice na Mladoboleslavsku.

Muž v pondělí stanul u Okresního soudu Mladá Boleslav a vyslechl si ortel o tříletém vězení.

Vybral peníze, zboží neposlal

Navíc se o jeho zadržení dozvěděli policisté a státní zástupci z celé republiky, kteří evidují další a další podobné podvody, u nichž je možné, že je spáchal odsouzený Pavel C.

Celá věc tak zdaleka není u konce a napálených důvěřivců bude zřejmě daleko více. Muž byl zadržen před měsícem při cestě ze Slovenska do Brna při náhodné policejní kontrole. Jel totiž bez řidičáku.

Mladý muž v polovině roku 2007 zřejmě zjistil, že obírat klienty bude pro něho nejsnadnější způsob, jak se dostat k penězům. Své oběti nechal dražit a přihazovat částky za předměty nabízené po internetu přes Aukro.cz a také Odklepnuto.cz, které jim však nikdy neměl v úmyslu poslat. Místo toho čekal, až mu pošlou peníze, jež pak postupně utratil. Klienti na zboží čekali marně.

Bude muset makat a splácet dluhy

Prodejce, který z místa bydliště zmizel a přestěhoval se postupně na Liberecko a pak i na Brněnsko, se zákazníci snažili dopátrat marně, navíc později uváděl falešné jméno i kontakty. Jednou se například vydával za ženu, u níž bydlel v pronájmu.

„Celý případ je jasný, obžalovaný se doznal a vše je podloženo listinnými důkazy. Navrhujeme jeho přísné potrestání, tedy nepodmíněný trest,“ sdělil před soudem státní zástupce Pavel Málek. Obhájkyně obžalovaného ale poukazovala na fakt, že se k podvodům přiznal a projevil nad svým chováním lítost.

Mladoboleslavský soudce Rudolf Havelka rozhodl přísně, zato však spravedlivě. Podvodníka poslal za mříže. „Byl odsouzen k trestu odnětí svobody nepodmíněně v délce trvání tři roky ve věznici s dozorem,“ sdělil Havelka. Zařízení s dozorem zvolil soudce raději než věznici s ostrahou, protože v mírnějším režimu má odsouzený větší šanci získat zaměstnání a postupně splácet dluhy okradeným lidem.

„Pochybuji ale, že dokáže všechno splatit, protože celkem dluží zhruba 532 tisíc korun, a to nemusí být všechno,“ vysvětlil soudce Havelka. Řada podvedených se tak možná ani svých peněz nedočká. Obžalovaný před soudem uvedl, že vlastní jen deset let staré auto, které bude mít hodnotu pár desítek tisíc korun. Státní zastupitelství mu ale údajně zmrazilo účet, kam plynuly peníze okradených. Jestli tam nějaká hotovost zůstala, není jasné.

Zneužil i cizí jméno

Pavel C. s podvody začal v roce 2007, kdy sám jinému podvodníkovi údajně naletěl. V začátcích ale ještě rozzuřeným klientům peníze vracel. Pak asi pochopil, že bude výhodnější nechat si výdělek pro sebe.

„Přišel jsem o práci v jedné firmě v Dobrovici a potřeboval jsem peníze, tak jsem začal s těmi podvody. Velmi toho lituji,“ řekl před soudem obžalovaný Pavel C., jenž už byl ale dvakrát soudně trestán pro docela vážnou majetkovou trestnou činnost.

Tvrdil, že část peněz utratil v personální agentuře, která mu měla zprostředkovat práci v Německu. Když si letos v Brně našel brigádu, údajně s podvody skončil. Ještě před tím se však pohyboval na Liberecku, kam se přestěhoval v roce 2008.

Na Liberecku, bydlel u jisté Lenky P. v podnájmu. V bytě byla přípojka k internetu, a tedy i zlatá žíla k jeho podvodům. „Zneužil mé jméno v internetové aukci. To jsem pochopila, když mi domů začaly chodit dopisy od naštvaných obětí,“ řekla Lenka P.

Kupujte z ruky do ruky

To potvrzuje i sběratel mincí Václav S. z Prahy, který se nachytal stejně jako jeho otec právě na nabídku Lenky P., když chtěli koupit zlaté historické marky za celkem 16 tisíc korun. Přestože peníze poslali pomocí poštovní poukázky, vytoužené mince nikdy ani neviděli. Až později otec se synem zjistili, že za virtuálním účtem paní Lenky P. se skrývá obžalovaný Pavel C.

Další z okradených zákazníků Jiří P. z Hrádku nad Nisou svojí výpovědí potvrdil, že zboží je lepší i po internetu kupovat z ruky do ruky. Tedy nechat si jej poslat na dobírku, nebo u dražších uměleckých děl přijet přímo k prodejci a ověřit si pravost i kvalitu. „Je ale pravda, že se mi to ještě nikdy nestalo a kupuji v aukcích po internetu 6 let. Je to náhoda,“ říká Jiří P. a ostatní svědci mu dávali za pravdu.

Aukro.cz: Na ochraně před podvodníky spolupracujeme i s našimi uživateli

Největší český aukční portál od roku 2008 nabízí klientům větší bezpečí. „Aukro.cz je bezpečným místem pro obchodování, kde naprostá většina transakcí proběhne bez problémů. Bohužel se ale čas od času, tak jako v každé velké společnosti, přihodí i méně příjemné situace,“ informovala firma media. Aukro je od roku 2008 ochotno proplatit až 20 tisíc korun všem, kteří vyhráli aukci, podle pravidel poslali peníze a zaplacené zboží přitom vůbec nedostali, nebo se dramaticky liší od nabídky. Je bezpečné věřit cizím lidem – prodejcům, kteří nabízí jakékoliv zboží v aukci přes internet? Jak je možné, že řada klientů Aukro.cz byla podvedena? Jak kvalitní je nyní zabezpečení největšího českého aukčního portálu? Na otázky Deníku odpověděla tisková mluvčí Aukro.cz Lenka Hanušová.

Je nakupování přes Aukro i přes případy tolika podvedených lidí bezpečné? Vím, že nyní například nabízíte plnění ve výši až 20 tisíc korun těm, kteří zaplatili, a zboží nedostali. Jak to funguje?

Děláme maximum pro bezpečí klientů, k čemuž nám složí několik mechanismů. Máme například program na ochranu kupujících, který ovšem začal fungovat vloni v lednu. To znamená, že na starší případy se ještě tento program nevztahoval. V tuto chvíli je situace diametrálně jiná. Snažíme se kupující maximálně chránit, a proto je vždy upozorňujeme, aby každý, kdo se stal obětí podvodu, tuto věc nahlásil policii a samozřejmě i nám.

S policií maximálně spolupracujeme. Co se týče samotného programu, máme stanovené lhůty, do kdy je nutné, aby nám podvedený klient předložil všechny nutné údaje. My pak na základě toho zahájíme řízení, aby mu náhrada byla vyplacena, a to až do výše 20 tisíc korun.

Prověřuje Aukro přímo prodávající? Jak eliminujete možnost, že je to podvodník? Je možné, aby někdo uváděl adresu, na které se nezdržuje, a později i zcela falešné kontaktní údaje?

To už teď není možné, ale nemohu k tomu nyní říci více, protože je to součástí našeho know-how. Zabezpečení máme na několika úrovních a důležitý je pro nás i monitoring, jejž pro nás dělají i naši uživatelé, kteří mohou případně poukázat na podezřelé chování kupujících. V tomto směru máme dobrou spolupráci. Co se týče totožnosti, je nutné, aby každý prodávající i kupující měl plnou aktivaci, kdy se u nás zaregistruje a musí přijmout e-mail s potvrzením.

Navíc je při registraci nucen zadat svoji korespondenční adresu, kde se zdržuje a kam mu posíláme zásilku s takzvaným aktivačním kódem. Tím si ověříme, že se na uvedené adrese skutečně zdržuje. Je pravda, že někdy se nám dopisy skutečně vracejí jako nedoručené. To je pro nás samozřejmě potvrzení, že známe správnou adresu uživatele, kde se zdržuje, a v případě jakéhokoliv dalšího problému je tam k zastižení. Takové údaje pak v rámci šetření můžeme poskytnout policii.

Bezpečnost na Aukro v číslech:

Od ledna 2008 do června 2009 Aukro.cz vyhovělo žádosti celkem 450 klientů, kteří byli prodejcem nějak oklamáni, zejména nedostali-li zboží. Celkem tak bylo vyplaceno cca 2,2 milion korun. Portál Aukro.cz je stále populárnější – každý den zde proběhne 560 tisíc transakcí!

Autor: Pavel Svačina

28.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jamie Harron
9

V Dubaji se nechtěně dotkl muže, hrozily mu tři roky

Miloš Zeman a Andrej Babiš
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman se sešel s Babišem. Pověří jej sestavením vlády?

Opilec v Ostravě-Zábřehu dělal scény. Vyjednávač neuspěl, nastoupila zásahovka

Lidé v jednom z paneláků ve Volgodradské ulici v Zábřehu si v noci na pondělí místo spánku „užili“ rozruch. Na vině byl soused (28), s nímž přijeli dělat pořádek policisté.  

AKTUALIZOVÁNO

Za odkup vepřína v Letech stát zaplatí zhruba 450 milionů korun

Za odkoupení vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, stát zaplatí zhruba 450 milionů včetně daně z přidané hodnoty. Smlouvu o odkupu dnes odtajnila vláda. Koupi schválila už v srpnu. Smlouva s firmou AGPI, která vepřín provozuje, by měla být podepsána v nejbližší době, řekl po jednání vlády ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Konec. Sobotkova vláda už se omezí jen na neodkladné záležitosti

Vláda už po dnešku nebude schvalovat zákony, projednávat bude jen neodkladné záležitosti, evropskou agendu a materiály související se zahraniční politikou a bezpečnostní situací, řekl po dnešním jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Demisi současný kabinet podá den po skončení ustavující schůze nové Sněmovny na mimořádném jednání v souladu s Ústavou a ústavními zvyklostmi, uvedl Sobotka.

Janeček musí před vládu, má osvětlit užívání zajišťovacích příkazů

Šéf finanční správy Martin Janeček a náměstkyně ministra financí Alena Schillerová budou na zasedání vlády 6. listopadu kabinetu vysvětlovat okolnosti používání zajišťovacích příkazů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT