Příčina zatím není jasná. Pomoci odpovědět na otázku, zda se jedná o hromadnou otravu jídlem, jak naznačují původní předpoklady, nebo o následky jiného podnětu, by měly detailní vyšetření pacientů a rozbory odebraných vzorků pokrmů.

Před tři čtvrtě na deset podle informací záchranné služby zamířily do Peroutkovy ulice tři sanitky se zdravotnickými posádkami a vůz s lékařkou. Po čtyřech pacientech bylo převezeno do nemocnic Na Bulovce a v Motole, další dva skončili ve střešovické nemocnici.

Mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková uvedla, že pacientkami byla čtveřice dívek. Jejich zdravotní stav je podle mluvčí stabilizovaný, u dvou z nich lékaři rozhodli o propuštění do domácího ošetřování. Pacientky, které záchranáři převezli Na Bulovku, byly všechny ošetřeny ambulantně. Deníku to potvrdil mluvčí nemocnice Martin Šalek. „Neměly potíže, které by znamenaly hospitalizaci; teplota, tlak i tep byly v pořádku, jen jim prokazatelně bylo nevolno,“ konstatoval mluvčí. Pacientky podle jeho slov dostaly injekci proti zvracení, probiotika neboli léky na vylepšení žaludečního prostředí – a také doporučení, jak upravit svůj stravovací režim. Všechny pak ještě během dopoledne z nemocnice odešly.

Lékaři z Bulovky předpokládají, že za nevolností stojí něco, co dívky snědly. Stravovaly se totiž společně – a jídlo bylo podle jejich slov jedinou aktivitou, které se od rána věnovaly. I zdravotníci ze Střešovic mohli konstatovat, že stav dvou pacientů je stabilizovaný. O příčině intoxikace ale nespekulovali. „Stále ještě provádíme vyšetření, které by mělo zjistit původ jejich problémů,“ řekla mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke. Mezi pacienty střešovické nemocnice byl i ředitel soutěže Jindřich Karpíšek. Také jeho lékaři odpoledne propustili. Před 15. hodinou se vrátil do hotelu – nedokázal ale říci, zda problémy soutěžících nějak ovlivní podobu finálového večera. Prozatím je jisté jedno: všechny možnosti zůstávají otevřeny. Včetně úplného zrušení akce.

Policie je o případu informována, ale zatím nic nevyšetřuje. Mohlo by se to ale měnit poté, co bude zřejmé, jaká je příčina zdravotních obtíží. Vedení hotelu zatím případ nekomentovalo.

Finálový večer pražské miss se možná neuskuteční

V souvislosti se zdravotními problémy je ohrožen finálový večer soutěže Miss Praha 2011 Open, která se má v sobotu večer uskutečnit na Žofíně. O jeho konání bude vedení soutěže teprve rozhodovat.

Do nemocnic totiž bylo odvezeno osm z deseti finalistek, dále ředitel soutěže Jindřich Karpíšek a jedna členka realizačního týmu. Všichni se shodují, že se museli přiotrávit jídlem. Pouze jediná z finalistek neměla žádné zdravotní problémy; další dívka sice potížím neunikla, ale nebyly závažné natolik, aby ji musela odvážet sanitka.

Zatím má vedení soutěže jasno: nebudeme dělat finálový večer na úkor dívek; nechceme, aby soutěžily vyhladovělé finalistky, které se cítí zle. A musíme se poradit společně s nimi, zda ony samy chtějí soutěžit. Zatím je tedy konání finálového večera ve hvězdách – a hodně záleží na tom, jak se budou cítit samotné účastnice soutěže. „Rozhodnuto není, ještě si na to musíme sednout,“ potvrdila Deníku vpodvečer mluvčí soutěže Barbora Vaníčková.

O tom, zda štáb soutěže bude po vedení hotelu požadovat nějakou kompenzaci, je prý v této chvíli předčasné hovořit. Jisté je, že v hotelu účastníci soutěže zůstávají; o stěhování jinam se ani neuvažovalo. Organizační tým je přesvědčen, že se muselo jednat o nešťastnou náhodu; nedomnívá se, že by se snad mohlo jednat o úmyslný útok proti účastnicím soutěže.

Přestože jsou všechny účastnice soutěže dospělé a většině dívek se už během odpoledne ulevilo natolik, že mohou své blízké informovat samy, vedení soutěže se snaží kontaktovat jejich rodiny. Dát jim zprávu o tom, co se stalo, a současně sdělit, že všechny slečny budou podle vyjádření lékařů v pořádku – byť dvě z nich skončily dokonce na kapačkách.