Vláda už dřív nechala rozeslat roušky a respirátor osobám nad 60 let. Pracovníci pošty pomůcky vybalili z původního balení a dávali je do obálek po pěti. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) tak pošta porušila stanovené požadavky na zacházení se zdravotnickými prostředky.

Zdravotníci v ochranných oblecích při ošetřování pacienta s koronavirem, 12. října 2020.
Ve vážném stavu je 426 lidí. Nejlepší epidemiologická situace je na Jičínsku

Maláčová před koncem září řekla, že jakmile se spor o distribuci vyřeší, vláda se k plánu poslat pomůcky invalidním penzistům a handicapovaným vrátí. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) už dřív uvedl, že se materiál už nebude rozesílat v papírových obálkách.

"Distribuce ochranných pomůcek lidem s handicapem může začít! Dohodu o tom, že roušky a respirátor dostanou invalidé ve 3. stupni (169 633 lidí) a lidé s průkazem ZTP nebo ZTP/P mladší 18 let (15.169 lidí), jsme dnes na vládě potvrdili," sdělila Maláčová.

Pod dohledem hygienika

Roušky a respirátory poskytne Správa státních hmotných rezerv. Ministerstvo podle svého tiskového oddělení zajistí distribuci. "Samotné doručení bude realizováno shodným postupem jako v případě jiných písemností doručovaných klientům resortu, a to s využitím stávajících smluv uzavřených za tímto účelem s Českou poštou," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Dodalo, že pošta zásilky nejen doručí, ale má na starosti také "kompletaci". Ochranné prostředky tak bude i balit. Podle tiskového oddělení bude postupovat "za přísného dodržení všech nezbytných hygienických opatření a rovněž pod dohledem hygienika".

Ilustrační foto
Někteří lidé nedorazí na "předepsaný" test na covid. Riskují postih

Roušky a respirátor jsou jednorázové. Používat se mají několik hodin. Ochranu tak ohrožení lidé dostanou zhruba na týden. Někteří experti krok vlády kritizovali už v době, kdy rozhodla o rouškách pro lidi nad 60 let. Označili to za populistické gesto. Za pomoc by považovali spíš poskytnutí balení s 50 či sto kusy těm, kteří si nemohou ochranné pomůcky obstarat sami. Tento názor měli i někteří opoziční politici.