Meteorolog Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ) ale řekl, že podobná situace je pro podzimní období normální.

„Inverzní charakter počasí trvá na většině našeho území už několik dní a ještě minimálně týden vydrží. Na Moravě a ve Slezsku není inverze tak výrazná, proto tam je v těchto dnech slunečno místy i v nižších polohách,“ uvedl Jan Šrámek z ČHMÚ.

Při inverzi teplota vzduchu se stoupající nadmořskou výškou neklesá, jak je obvyklé, chladný a vlhký vzduch se naopak drží při zemi. „Tato vrstva zadržuje nečistoty,“ popsal zjednodušeně meteorolog. Smogová poklička se nyní udržuje zhruba ve výšce 800 metrů. Podle meteorologa ale smog trápí i oblasti s jasnou oblohou, důležitá je aktuální koncentrace nečistot. Pro podzimní a zimní období je prý ale inverzní počasí typické.

Čtyřnásobné překročení limitů

Například v Ostravě dnes ráno množství prachu v ovzduší překročilo limity čtyřnásobně. Nejhorší situace je v Bohumíně, Ostravě Fifejdách a Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku. Smog ale překvapil i jižní Moravu, kde se obvykle problémy s ovzduším nevyskytují. Špatné ovzduší hlásí na pěti místech v Brně, ale také ve Znojmě, Uherském Hradišti a Mikulově. Už druhý den se dusí obyvatelé Mladé Boleslavi, Kladna, stejně tak Přerova a Prostějova. Nadlimitní koncentrace polétavého prachu byly naměřeny i v Liberci, České Lípě nebo Jablonci.

Pokud meteorologové vyhlásí v souvislosti se smogem takzvaný signál regulace, musejí znečišťovatelé s platnými regulačními řády dodržovat ekologická opatření.