Novinář Kuciak byl podle slovenské policie zavražděn pravděpodobně kvůli své investigativní práci. Slovenský portál Aktuality.sk dnes zveřejnil jeho nedokončený článek, který popisuje aktivity italského podsvětí na Slovensku a osoby blízké italské mafii 'Ndrangheta v okolí slovenského premiéra Roberta Fica.

Jeho jméno figuruje u 32 slovenských firem

Kuciak v textu mimo jiné zmapoval podnikatelské vazby Vadaly s Ficovou asistentkou Máriou Troškovou a bývalým poslancem Ficovy strany Směr-sociální demokracie a nynějším tajemníkem bezpečnostní rady státu Viliamem Jasaňem. Vadalu pak označil za přímo napojeného na 'Ndranghetu.

Dvaačtyřicetiletý Vadala s trvalou adresou v Trebišově na jihovýchodě Slovenska podniká zejména na Slovensku. Jeho jméno podle MfD figurovalo u 32 slovenských firem, deset z nich se zabývalo fotovoltaikou.

Dvaačtyřicetiletý Vadala s trvalou adresou v Trebišově na jihovýchodě Slovenska podniká zejména na Slovensku. Jeho jméno podle MfD figurovalo u 32 slovenských firem, deset z nich se zabývalo fotovoltaikou. Jednatelem a akcionářem jeho české Vadala Group CZ byl podnikatel Filip Dušek, který má byznysové aktivity v Česku i na Slovensku.

Dušek dnes ČTK sdělil, že s Vadalou nikdy nepodnikal a ani s ním nepodniká. Loni v listopadu prodal Vadalovi stoprocentní podíl v ekonomicky neaktivní firmě Redo Water, která byla bez majetku.

"Měl jsem volbu společnost nechat zlikvidovat, což bylo spojeno s náklady, nebo ji prodat za nominální cenu. Neznal jsem a neznám zamýšlené obchodní aktivity pana Vadaly s touto společností," doplnil Dušek.

Další Italové, které zmínil v souvislosti s aktivitami ’Ndranghety na Slovensku novinář Tom Nicholson, Brunno Vadala a Diego Roda podle všeho v Česku nepůsobí, píše MfD.

Ochranku v souvislosti s vraždou slovenského novináře Jána Kuciaka dostala i zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová. Ta měla s Kuciakem na jeho reportáži spolupracovat.