Problémy se spánkem mají lidé po celém světě. Chronická nespavost zasahuje až třetinu populace. Dospělé i děti ruší obavy, stres, nekonečné plnění úkolů a všudypřítomné modré světlo.

První díl této série nese název Zabijáci spánku. Patří sem například spánková apnoe, náměsíčnost (somnambulismus), narkolepsie, spánková paralýza či syndrom neklidných nohou.

Lze tyto nemoci léčit, jaký vliv mají na spánek sny a k čemu slouží spánková laboratoř? Nejen na tyto otázky mi odpovídal profesor Karel Šonka, vedoucí Centra pro poruchy spánku a bdění a předseda České neurologické společnosti.

Prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc.Prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc.Zdroj: Deník/Bohumila ČihákováProf. MUDr. Karel Šonka, DrSc. promoval na pražské Fakultě všeobecného lékařství UK v roce 1982.

Působí na neurologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde je v pozici vedoucího Centra pro poruchy spánku a bdění.

Je předsedou revizní komise České neurologické společnosti, členem prezidia České lékařské společnosti a členem České lékařské akademie.

Je spoluautorem tří monografií o spánku, učebnice neurologie a Českého a Evropského doporučeného postupu pro léčení narkolepsie.

Nový díl si můžete poslechnout vždy od pátku na www.denik.cz. Vaše příběhy, dotazy nebo náměty můžete posílat na mail: bohumila.cihakova@denik.cz.