Jedním z nástrojů zvýšení zisku z prodeje masa je přidávání steroidů do krmiv. Evropská unie se anabolik ve výkrmu, podobně jako hormonů, i tak v 80. letech vzdala a jejich používání zakázala. Velká část světa, včetně například Argentiny, odkud se k nám dováží prémiové steakové hovězí, to ale povoluje a proto je nutné hlídat import. Podle výsledků kontrol byl český zákazník před těmito látkami v mase zatím ochráněn. „Nezákonné ošetření nebylo v posledních deseti letech prokázáno,“ potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Přes tři sta nákaz salmonelou už mělo v šestnácti zemích způsobit kuřecí maso pocházející z Polska a Rakouska:

V kuřecím mase z Polska a Rakouska se objevila salmonela. V Česku zatím ne
Mají se Češi obávat? V Evropě je salmonela z polského a rakouského kuřecího masa

Jenže trh s anaboliky se stále vyvíjí a postupem času se rozšiřuje jak jejich množství, tak schopnost unikat kontrolám. Třeba skrze anabolické koktejly s nízkou hladinou zakázaných stimulantů. „Detekční limity metod jsou nastaveny na co nejnižší možné hladiny, ale každá nějaké má,“ poznamenal Vorlíček.

Nové způsoby odhalování

Proto vědci vyvíjejí nové způsoby. Tahounem výzkumu je brněnská Mendelova univerzita a tým z její agronomické fakulty. Vepřům ve čtyřech skupinách podávají různé steroidní hormony. Následně analyzují změny orgánů a vybraných tkání a vytvoří si tak „sumář“ projevů výskytu steroidů, které budou viditelné i po porážce kusu.

„Po porážce jsou odebrány vzorky, jež se zpracují a analyzují metodami proteomiky a metabolomiky, které zkoumají změny v rámci všech genů v organismu, dále imunologie a pro nás nejaktuálnější histologie. Cílem je najít markery, které mohou spolehlivě odlišit vzorky s aplikovanými steroidy od kontrolní skupiny a sestavit na jejich základě metodiku, která pomůže při odhalování zneužívání steroidních látek ve vepřovém mase,“ popsal Zbyšek Sládek z fakultního Ústavu morfologie, fyziologie a genetiky zvířat.

Riziko rakoviny

Časem chtějí vědci metodu rozšířit i na kuřecí maso. Výzkum má pomoci veterinární správě. Nejde přitom o první projekt, který pro její účely univerzita vyvíjí. „Jedná se o navazující výzkum, kdy výsledky z předchozího projektu byly zavedeny do praxe a vyšetřování úředních vzorků. Výzkum popsal u prasat dva nové metabolity nandrolonu, které jsou od roku 2024 zařazeny do plánovaného vyšetřování vzorků potravin v rámci úředních kontrol,“ doplnil mluvčí správy Vorlíček

Evropská komise představila reformu pravidel pro přepravu živých zvířat. Nadšení z ní nejsou ochránci zvířat, ani zemědělci:

Proč nejíme maso z Česka? Lidé ochotněji kupují hovězí z Afriky. Zavařili tím ale českým zemědělcům. Ilustrační foto
Hovězí z Afriky kupují Češi ochotněji. Hrozí nám konec, varují domácí zemědělci

Vyřazení steroidů je důležité kvůli lidskému zdraví. Různé studie potvrdily například zvýšení rizika rakoviny prsu u žen. A nejen to. „Anabolické steroidy mají také vedlejší účinky, které ovlivňují všechny orgány a tkáně, jako je poškození jater a ledvinového parenchymu, degenerace srdečního svalu, růst orgánů, poruchy srážlivosti. Mají také řadu škodlivých účinků na vyvíjející se mozek,“ shrnuli brněnští vědci ve studii z roku 2022.