Chlapců formátu „Oťáska vocáska", tlouštíka ze seriálu Bylo nás pět, se v době první republiky, kdy se příběh odehrává, našlo málo – vypadal tak zhruba jeden ze sta. Situace se ale od té doby změnila: dnes má kila navíc každé čtvrté dítě, Otakárkovými proporcemi se pak už v první třídě honosí jedno dítě ze čtrnácti.

Dobrá půda pro cukrovku

Kde je problém, je nasnadě: místo běhání venku vysedávají školáci před televizí a u počítače, k obědu si kupují v automatu kolu s chipsy a cestou domů si dají hamburger. Protože si většina dětí nese kila i do dospělosti a připravuje si tak půdu pro cukrovku a vysoký tlak, začínají se poslední dobou množit projekty, které chtějí návyky malých Čechů napravit. Takový obézní pacient totiž přijde zdravotní pojišťovnu i na 100 tisíc korun ročně.

Jednou z akcí je tři roky probíhající projekt Škola plná zdraví. „Apelujeme na jídelny mateřských a základních škol, aby zvýšily kvantitu i kvalitu zeleniny. Už se zapojilo 1060 školních jídelen," říká organizátorka Eva Šťovíčková s tím, že díky projektu má více zeleniny na jídelníčku 400 tisíc českých dětí. „Podíleli jsme se na tvorbě spotřebních košů, podle kterých se řídí výživa dětí v jídelnách. Snažíme se nastolit systém, který by měl zvrátit současný trend a byl nástrojem prevence dětské obezity," doplňuje šéf Společnosti pro výživu Petr Tláskal.

Ovoce do škol

Ve školách, které se zapojí do projektu Ovoce do škol, mají zase žáci prvního stupně možnost dostávat ovoce a zeleninu dvakrát měsíčně zdarma.

Naopak pohyb má za úkol podpořit projekt Českého olympijského výboru Česko sportuje nebo akce Česko se hýbe. Ve škole sice mají děti dvě hodiny tělocviku týdně, ty starší si ale najdou spoustu výmluv, proč se jich nezúčastnit. „Sám jsem na základní i na střední škole sportoval, ale začínám mít pocit, že dnešní děti se málo hýbají. Mohou za to počítače, ale i rodiče, kteří podceňují význam sportu jako prevence proti kilům navíc," říká herec Jiří Mádl, který nyní objíždí české školy s roadshow VZP YesNeYes.

„Problém vzniká už v dětství. Je třeba dětem nenásilnou formou ukázat, že existuje řada moderních sportů, které je mohou bavit a zároveň přispějí ke zlepšení kondice a zdraví. Protagonisté Jízd YesNeYes navíc varují před jídlem typu fast foodů," podotýká David Drahonínský z VZP.

Změnit stravovací návyky ale není legrace. „Narážíme na zakořeněnou neochotu experimentovat. Změna v jídelníčku přinášející možnost ztráty jistoty, že se budu cítit nasycen, člověka zneklidní. U dětí se to projevuje rozladěnou náladou, ztrátou zájmu o cokoli jiného, než je jídlo, pasivitou, únavou či vztekem," doplňuje psycholožka Marta Boučková.

Mládí v XXL.

Kila dolůV návaznosti na Den boje proti dětské obezitě, který se konal 
v sobotu, probíhají po republice akce podporující zdravý životní styl.
Jízdy YesNeYes s Jiřím Mádlem
Středa: ZŠ 28. října, Česká Lípa
Čtvrtek: ZŠ Hálkova, Humpolec
Pátek: FZŠ Fingerova, Praha 5

Česko se hýbe

Pátek: akce v Železném Brodě
Sobota: přehlídka Česko se hýbe, cvičí a tančí v pražské O2 areně