Mezi adepty na vítězství v prvním ročníku se dostaly i tři projekty v Praze, které jsou součástí rodinných domů. Porota složena z klimatologů, ekologů a vědců bude mít jasno o finalistech veřejného hlasování o cenu sympatie do konce července. Odborníci před vyhlášením většinu staveb navíc navštíví osobně. Ocenění převezmou vítězové 4. listopadu na celostátní konferenci věnované adaptačním opatřením v hlavním městě.

K tomu navíc finálové projekty ještě podle tiskové zprávy získají místo v inspirační databázi Adapterra a v průvodci nejlepšími adaptačními projekty letošního roku. Autoři vítězného projektu se také mohou těšit na odbornou zahraniční exkurzi. Vítěze kategorie Volná krajina čeká také Cena Nestlé ve výši sto tisíc korun.

„Mezi přihláškami převažuje hospodárné využívání vody a jejích pozitivních dopadů na klima a mikroklima. I když se většina projektů zaměřuje na opatření v krajině, máme i značné množství projektů zaměřených na rodinné domy. Je to důkaz, že lidé začínají vnímat klimatickou změnu jako významné ohrožení, a připravují se na ni i osobně,” uvedl Michael Hošek, odborný garant soutěže.

„Z Prahy 5 bude soutěžit bytový dům Botanica, který je unikátní svým systémem pro hospodaření se šedou vodou. Z Prahy 7 dorazila přihláška netradičně řešeného rodinného domu, jehož majitelé vsadili místo střešních tašek na kořenovou čistírnu vody. Poslední přihlášený rodinný dům v centru metropole sází na výsadbu odolných středomořských bylin, díky kterým vzniklo místo plné života, které nepotřebuje zalévat ani plít. Pražští soutěžící jsou názornou ukázkou toho, že klimatické změně může účinně čelit každý z nás a hlavně již dnes,” dodala koordinátorka soutěže Ivana Bruchterová z Nadace Partnerství.