Jestli se nám to daří, zjišťuje velký výzkum gramotností dospělých PIAAC, který právě finišuje. Od loňského září tazatelé chodí po českých domácnostech a nechávají jejich členy vyplňovat testy, které odhalí, jak lidé ve věku 16 až 65 let dokážou pracovat s textem, řešit matematické úkoly běžného života a používat informační technologie.

Nebojte se a klidně to zkuste

Do konce ledna se do výzkumu zapojilo 4508 respondentů. Aby byla akce úspěšná, musí dotazníky do března vyplnit 6000 lidí. „Klíčem k úspěchu celého projektu je spolupráce vybraných domácností, které nemohou být nahrazeny. Dobu sběru není možno prodloužit, neboť je pevně stanoven termín na zaslání dat do mezinárodního centra,“ sdělila národní koordinátorka výzkumu Jana Straková. Akce se vedle České republiky účastní dalších 24 zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

„Pro mne je to velmi zajímavá zkušenost, baví mě sledovat, jak náhodně vybraní respondenti na otázky reagují. Zrovna v neděli jsem byla u jedné starší paní v Karviné, která už je řadu let v důchodu. Byla radost se dívat, jak jí to šlo,“ líčí Marcela Kolínková z Ostravy, jedna ze 172 tazatelů. Její zkušenost potvrzuje i Jana Hamanová, ředitelka výzkumu agentury SC&C, která je pověřena sběrem: „Ženy jsou ochotnější spolupracovat než muži, mladí a starší občané reagují pozitivněji než lidé středního věku. Vstřícnější jsou zpravidla lidé v menších městech a obcích, nejmenší ochotu odpovídat projevují obyvatelé krajských měst a Prahy.“

Význam je velký

Marcela Kolínková je přesvědčená, že výzkum má velký význam: „Otázky vycházejí z běžných životních situací. Je moc důležité zjistit, jak lidé rozumějí psanému textu nebo jak umějí pracovat s počítačem. Častokrát si stejné zadání vykládají úplně jinak. Z toho by se pak mohli poučit autoři nejrůznějších návodů nebo příbalových letáčků.“ Překvapilo ji třeba, že dvě maturantky se zdráhaly test absolvovat, aby v případě neúspěchu škola nezměnila názor a neodmítla jim vydat vysvědčení.

„To je ale samozřejmě nesmysl, dotazníky vyplněné na počítači nevidíme, papírové si neprohlížíme a údaje jsou zpracovávány bez jakýchkoli osobních dat, “ říká Kolínková. Nejvíc ji zatím potěšil asi padesátiletý Rom, který je momentálně bez práce a test vyplňoval na ubytovně. „Poctivě se snažil celé dvě hodiny a nakonec byl pyšný, že to zvládl,“ dodala tazatelka. Každý účastník výzkumu za vyplněný test dostává 500 korun.

Výsledky PIAAC pomohou definovat, na které oblasti funkční gramotnosti by se naše školství mělo soustředit nejvíce, ovlivní i tvorbu metodických materiálů pro učitele.

Výzkum dospělých PIAAC.