Incident se podle Jakla stal ve středu při snídaní v hotelu. "Dostal jsem zezadu ránu do zad za doprovodu urážek," sdělil Jakl ČTK. Útočník mu prý řekl, že ho úmyslně udeřil do místa, které ho bolí po sobotním prvním útoku. "Zrovna mi dali v nemocnici injekce, velmi to pomohlo," dodal Jakl.

Podle Parlamentních listů byl Jakl napaden ve Zlíně, kde byl spolu s dalšími členy RRTV na filmovém festivalu. Policie ale nemá informaci o žádném napadení na festivalu, uvedla na dotaz ČTK. "V rámci zlínského filmového festivalu neevidujeme žádné napadení ani narušení veřejného pořádku," řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Záležitost se dnes dostala i na jednání Sněmovny, která už v úterý v usnesení odsoudila vyvolávání nenávisti k lidem na základě jejich politického názoru. Předseda SPD Tomio Okamura dnes řekl, že takovým politickým terorismem proti odpůrcům se v Německu chopili moci nacisté, je podle něho ohrožena demokracie. K Okamurově námětu, aby se Sněmovna k tématu příští týden vrátila, se připojil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, jenž poukazoval na zostřující se netoleranci ve společnosti.

Jakl byl poprvé napaden v sobotu večer ve voze pražského metra. "Seděl jsem na sedadle a najednou kdosi nade mnou zvolal: Ty seš Jakl, ten lídr SPD. A začal mě mlátit do hlavy a ramene. Pak mě strhl na zem a na zastávce hned utekl," popsal serveru Echo24 Jakl. Z incidentu vyvázl s potlučením. Podle dřívějšího vyjádření exprezidenta Klause, kterému dělal Jakl tajemníka, šlo o politicky motivovaný čin s mimořádnou společenskou závažností. Policie útok prošetřuje. Identitu útočníka kriminalisté neznají, dnes požádali případně svědky napadení, aby se jí přihlásili.

Kandidoval za SPD i na prezidenta

Jakl v loňských senátních volbách kandidoval v Praze 2 za SPD, ale neuspěl. Letos ho Parlament zvolil za člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V roce 2012 se například pokusil kandidovat na prezidenta republiky za Stranu svobodných občanů, nenasbíral ale dostatek podpisů.

Napadení politiků není v Česku ojedinělé. Například před měsícem zaútočili dva muži na poslance TOP 09 Dominika Feriho při ochutnávce vín v Boršicích na Uherskohradišťsku. Dvaadvacetiletý opoziční politik byl po napadení převezen s řeznou ranou na zádech do nemocnice. Loni v lednu ukrajinská přívrženkyně hnutí Femen přiběhla polonahá a s hanlivým nápisem na těle k prezidentovi Miloši Zemanovi ve volební místnosti v pražských Lužinách. Žena dostala ve zkráceném řízením podmínku a byla vyhoštěna.

Policie hledá svědky Jaklova napadení v metru

Policisté dosud nevědí, kdo v sobotu večer zaútočil na Jakla v pražském metru. Vyšetřovatelé zajistili záznamy bezpečnostních kamer, napadený ale nedokázal útočníka určit. Kriminalisté proto žádají svědky incidentu, aby se jim přihlásili, uvedl dnes policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Jakl byl napaden v sobotu zhruba půl hodiny před půlnocí v soupravě metra mezi stanicemi Florenc a Náměstí Republiky. Neznámý muž k němu přistoupil a zeptal se ho, zda je lídrem kandidátky hnutí SPD. "Když se mu dostalo kladné odpovědi, tak na muže okamžitě zaútočil údery do oblasti hlavy, načež oba aktéři upadli na zem," popsal incident Hulan. Ve stanici Náměstí Republiky se útočník z podlahy vozu zvedl, a spolu s kamarádem, který události přihlížel, odešli neznámo kam.

Kriminalisté mají k dispozici záznamy bezpečnostních kamer. "Nicméně poškozený není v tuto chvíli schopen na nich určit konkrétní osobu útočníka," uvedl Hulan. Kriminalisté proto žádají svědky incidentu, aby se přihlásili na lince 158.