Ocenění udělované za zásluhy o mír, budování Evropy a lidské hodnoty obdrží Schwarzenberg jako první český občan. S kolegy z Evropy v Museu Kampa zřejmě oslaví také narozeniny, ve čtvrtek mu bude osmasedmdesát let. Ocenění nesoucí jméno jednoho z otců evropského integračního procesu Roberta Schumana se uděluje od roku 1986, dosud ho získali například papež Jan Pavel II. nebo německá kancléřka Angela Merkelová.

Úlohy hostitelů zasedání se ujmou členové širšího vedení frakce z Česka lidovci Pavel Svoboda a Michaela Šojdrová a Luděk Niedermayer zvolený za TOP 09. Do debaty o budoucnosti Evropské unie se v pátek vedle europoslanců zapojí také místopředsedkyně Evropské komise Kristalina Georgieová odpovědná za rozpočet nebo eurokomisaři Tibor Navracsics a Christos Stylianides. Účast přislíbili také německý ministr financí Wolfgang Schäuble a bývalý prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

Části programu v hotelu Intercontinental se zúčastní český vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který nově vede TOP 09.

Bělobrádek čeká pestrou diskusi

Bělobrádek vystoupí s proslovem, v němž se zaměří na otázku, co jsou evropské hodnoty a kam se Evropa má dál ubírat. Od setkání očekává pestrou diskusi. "Debata bude oscilovat mezi migrační krizí a tím, jak dál postupovat v rámci dalšího sjednocování Evropy, toho jak dál se situací která je v Británii, " sdělil ČTK.

Představitelé EPP se budou zabývat požadavky na reformu Evropské unie, které na začátku listopadu oznámil britský premiér David Cameron. Londýn chce mimo jiné omezit svobodný pohyb osob a sociální dávky pro občany unie přicházející do Británie. Cílem setkání je podle pořadatelů mimo jiné dostat evropská témata také do české politiky.

Po dvoudenní debatě o budoucnosti EU se členové EPP zúčastní diskuse o migraci s představiteli církví a náboženských společností v dominikánském klášteře v Jilské ulici. Eurokomisař pro oblast vzdělávání, kultury, mládeže a sportu a Navracsics, jeho kolega Stylianides pro humanitární pomoc a řešení krizí budou společně s eurposlanci za EPP debatovat s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou i reprezentanty pravoslavné církve, muslimů a také se zástupci židovské obce či iráckých křesťanů.

Poslanecká frakce evropských lidovců je s 216 poslanci nejpočetnější skupinou v Evropském parlamentu. Patří do ní celkem sedm českých europoslanců zvolených za TOP 09/STAN a KDU-ČSL.