„Tak to je boží. Takový počítač bych si taky přála,“ netají údiv nad vybavením „pracovního“ prostoru profesionálních hráčů počítačových her v útrobách střední vilky v Tuchoměřicích sedmnáctiletá Elizabeta Pískačová, která se sem vypravila na prohlídku se svým přítelem ze středočeských Zlonic. Právě osvětlený prostor, kde se pod takřka všudypřítomným nápisem Sampi, jenž odkazuje na Janktovu přezdívku, skví na polohovatelných deskách stolů šest počítačů, je středobodem celého domu.

Videohry s dětmi je možné hrát na různých zařízeních. Deník pomůže vybrat si to správné pro vás:

Ten je však plný překvapení a boří mýty o tom, že hráči jsou jen špinaví, tlustí a nepořádní týpci, cpoucí se jen pizzou, hamburgery a kolou. „Vím, že se to o nás říká, ale kdo chce v tomto odvětví sportu prorazit, musí mít disciplínu a dbát na životní styl,“ vyvrací u monitoru, ze kterého do okolí svítí ozbrojený voják a logo hry Counter-Strike, jeden ze šestice profesionálů stáje Jakuba Jankta Erik „the eLiVe“ Sith.

Nesoudí však sám podle sebe a tím, že tráví dost času i v nedaleké posilovně, ale podle celého týmu. „Je to dost náročné. Vstáváme kolem osmé, deváté, dáme snídani a videorozbory s koučem a pak máme krátký trénink před obědem. Pak znovu trénujeme, a to až asi tak do deseti večer, ale někdo si to ještě protáhne,“ dodává mladík.

close Navštívil jsme 'herní' doupě profesionálního esporového týmu Sampi Jakuba Jankta. info Zdroj: Deník/Petr Vaňous zoom_in Deník navštívil „herní“ doupě profesionálního esportového týmu Sampi Jakuba Jankta

Na celém gaming house se mu nejvíc líbí to, že mu nikdo neříká, kdy má od počítače odejít. „Když jsem začínal, mamka mi doma vždy v jedenáct večer vypnula internet a musel jsem jít spát,“ dodává s úsměvem.

To mu v domě, který hostí hráče týmu Sampi po třetinu měsíce, nehrozí. „Ale vím, že od hraní mohou bolet záda a taky můžou být problémy s karpálními tunely. I proto jsme rád, že tu máme takové zázemí, kde nechybí posilovna. Já v ní trávím dost času, hlavně tedy u jógy,“ doplňuje Sith, když návštěvníky provádí suterénem domu, kde se právě těsně vedle „pracovny“ ukrývá nejen posilovna, ale i vířivka.

Deník připravil tipy na hry, u nichž se dospělí mohou bavit s dětmi různého věku:

„S oblibou říkáme, že zbytek domu postavil Jankto jen jako doplněk té posilovny. Když sem přijede z Itálie, právě tady tráví spoustu času,“ dává k dobru mluvčí, moderátor a občasný průvodce po herním domě Filip Lejček.

Uvnitř domu i vířívka

Jakmile spatřila posilovnu a vířivku i návštěvnice Piskačová, hned zapomněla na počítače. „On i zbytek domu je perfektní. Mít takovou vířivku a také tři koupelny, to bych si dala líbit. Asi začnu pořádně hrát a založím si vlastní tým a pak porazím i Sampiho,“ netají se při kompletní prohlídce domu, který nabízí i prostorný obývací pokoj spojený s moderní kuchyní a v horním patře i ložnice a dvě natáčecí studia.

close Navštívil jsme 'herní' doupě profesionálního esporového týmu Sampi Jakuba Jankta. info Zdroj: Deník/Petr Vaňous zoom_in Deník navštívil „herní“ doupě profesionálního esportového týmu Sampi Jakuba Jankta

Návštěvníky může překvapit malá spojitost týmu se zaměstnáním jeho vlastníka, tedy fotbalem. Ten připomínají jen vyměněné pozápasové dresy, převážně z italské Serie A, a malý stolní fotbálek v odpočinkové místnosti v prvním patře domu. Vedle něj se pak hráči mohou odreagovat buď na simulátoru formule 1 či u retro arkádových her.

Jinak tu po fotbale, tedy pokud pomineme jednoho z členů týmu, který je vyčleněn na hru FIFA, není ani památka a zdejší hráči mají v popisu práce hrát hry Counter-Strike a Brawl Stars.

V týmu Sampi šestnáct hráčů

Momentálně dres s logem Sampi obléká šestnáct lidí. Z toho šest plně profesionálně. „Původně Jakub asi chtěl, aby se hrála hlavně FIFA a NHL, ale nakonec se zhlédl právě v Counter-Strike. Tak plníme jeho přání,“ doplňuje s úsměvem Lejček.

close Navštívil jsme 'herní' doupě profesionálního esporového týmu Sampi Jakuba Jankta. info Zdroj: Deník/Petr Vaňous zoom_in Deník navštívil „herní“ doupě profesionálního esportového týmu Sampi Jakuba Jankta

Jedno společné však fotbal i Counter-Strike má. Tím je trenér. Ani ten nesmí u týmu, který v loňském roce opanoval v této hře české mistrovství, chybět.

„Je to stejné jako ve fotbale i hokeji. Tohle je dost rychlá hra, kdy se za dvě minuty jednoho kola stane tolik věcí, které ani jako hráči nevnímáme. I proto máme svého trenéra, který nám nejen radí, ale také určuje každému strategii. A je taky naším mentálním koučem. A i jemu vděčíme za to, že jsme ve finále českého poháru otočili nepříznivý stav z nula dva na konečných tři dva,“ osvětluje roli trenéra Erik Sith.

Z videoherního průmyslu se v posledních letech stal enormně lukrativní byznys:

Na závěr prohlídky ojedinělého domu v Česku pak právě Sith vyslovil ještě přání do budoucnosti. Tím nejbližším je porazit svého chlebodárce v malém fotbálku na hřišti, které má letos u vily vyrůst. „Pak chceme obhájit titul a co nejdříve se všichni, coby první český tým, zúčastnit celosvětového turnaje Counter-Strike Major Championships,“ dává si postupné cíle hráč.