Když pedofilní deviant ze Slovenska Antonín Novák vedl v neděli 4. května malého Jakuba z parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě, nebylo po cestě živáčka. Alespoň to tvrdí sám Novák.

Na ubytovnu Na Valech přišli společně kolem třetí hodiny odpoledne. Jakub s ním šel dobrovolně, protože Novák Jakubovi slíbil, že mu ukáže počítač a pohádky na DVD.

Po příchodu na pokoj zamkl Novák dveře a chlapci pustil pohádku Mrazík. U ní začal muž chlapce osahávat. Nejdříve to bylo na tváři, ale pak i na intimních místech.

„Ještě u toho byl oblečený, nebylo mu to příjemné. Ptal se, co to dělám a proč. Řekl jsem mu, že to tak dělají dospělí, a když se se mnou vyspí, tak mu ten počítač dám,“ popsal Novák. Jakub vůbec nechápal, co po něm pedofil chce. Nato Novák přikázal, ať se svlékne.

„On se svlékl sám, asi měl strach, ale nijak jsem na něj ještě nebyl zlý,“ vzpomněl pedofil, který chlapci začal masírovat jeho přirození. Pak ho přetočil na břicho a přikázal mu, ať roztáhne nohy.

Novák si fotil a filmoval

„To jsem si začal fotit,“ přiznal Novák, který chtěl, aby mu chlapec posílal rukou pusy.

„Příjemné mu to asi nebylo, protože pobrekával, asi ho to možná bolelo. Já jsem se u toho chtěl uspokojit,“ popsal Novák otřesné skutečnosti ze znásilnění chlapce na ubytovně.

Novák si filmoval masturbaci chlapcova přirození a přitom mu strkal prst, který si namazal indulonou, a potom i penis do konečníku.

„Říkal jsem mu, že to udělám a pak půjde domů.“

Jakub v tu dobu ležel celým tělem na posteli hlavou k oknu. Ruce měl na strany volně položené a Novák na něm klečel. Opíral se o levou ruku a v pravé držel foťák a celou tu hrůzu si fotil.

„Byla za mnou maminka Jakuba a ptala se mě, jestli je možné, že to tak bylo. Řekla jsem jí, že zřejmě ano. Už jen ta disproporce, kdy dospělý chlap ubližuje malému dítěti, stačí na to, aby se mu podřídilo,“ vysvětlila přední sexuoložka Želmíra Herrová, která se v Havlíčkově Brodě zabývá léčbou sexuálních deviantů.

Jakub se snažil Nováka od sebe odstrkávat, ale marně. Asi po dvou minutách se Novák uspokojil.

„Natáčel si to proto, aby se potom u toho mohl znovu uspokojovat,“ upozornila Herrová.

Novák další události popsal tak, že Jakub se oblékl a k jídlu mu dal špagety, které mu zbyly od oběda. Chlapec jich trochu snědl, ale pak začal na pokoji brečet.

Řekl, že to poví rodičům

„Bolelo ho to, chtěl jít domů. Řekl, že až přijde domů, tak to řekne taťkovi a mamce,“ vypověděl Novák.

Podle Herrové byl toto zlomový okamžik, kdy si nad sebou chlapec touto výhružkou podepsal ortel smrti.

„Když už to došlo tak daleko, že s ním chlapec šel na tu ubytovnu, zachránil by se jedině tím, že by se mu zcela podřídil. To znamená, že mu neměl vyhrožovat, ale předstírat kamarádský vztah, ale byl to malý kluk a těžko mu mohlo něco takového dojít,“ poznamenala Herrová.

Slovenský pedofil v tu chvíli přemýšlel tak, že musí Jakuba odvézt, co nejdál od Brodu, že na to nějak zapomene, nebo že o tom nebude mluvit.

„Nijak jsem ho neuhodil. Já jsem se lekl, že bych za to šel do vězení. Řekl jsem mu, že ho doprovodím domů, ve skutečnosti jsem ho chtěl někde zavřít, odkud by se nemohl hned vrátit,“ tvrdil policii Novák.

Co na to odborník

Sexuoložka Želmíra Herrová z Havlíčkova Brodu, která se dlouhodobě zabývá léčbou sexuálních deviantů a má zkušenosti i ze Slovenska, je přesvědčena, že kdyby Novák nepřestal brát léky, tak by mohl Jakub žít.

„Novák měl brát lék Androcur, který za tři měsíce sníží chuť na sex, a když se vysadí, tak se asi za tři měsíce chuť zase objeví,“ vysvětluje Herrová. Ta upozorňuje, že v Česku se tento lék podává pacientům především formou injekcí, a ne v pilulkách.

„Jde o to, že pacienti musí pravidelně docházet na injekce, a tím pádem má lékař nad deviantem velmi důležitý dohled. Pokud na injekci nepřijde, okamžitě se to hlásí patřičným úřadům. Když Novákovi předepsali pilulky, neměli lékaři na Slovensku páru, co vlastně dělají a co se může stát,“ varuje Herrová, která již před časem velmi tvrdě kritizovala systém léčby sexuálních deviantů na Slovensku.
Proč se Novák neléčil?

Antonín Novák přiznává, že se neléčil. Soudem má nařízenou ambulantní sexuologickou léčbu a měl pravidelně užívat léky proti sexuálnímu nutkání. „Věděl jsem, že když léky vynechám, tak mohu recidivovat,“ uvědomuje si Novák. Kdyby totiž léky pravidelně bral, nemusel Jakuba znásilnit, a tím pádem ani zavraždit. Krátce po zatčení policií řekl, že poslední tři měsíce léky nebral, tedy někdy od začátku dubna. Důvod?

Novák měl strach jet na Slovensko k lékaři, protože by ho úřady údajně nepustily zpět do Čech, protože porušil podmínky léčby a mohl být znovu vzat do ústavního léčení. „Tím bych přišel o práci v Čechách,“ zdůvodňuje své chování několikrát odsouzený slovenský pedofil. Léky přestal brát, protože mu došly a v Česku lékaře nevyhledal, protože měl strach, že vyjde najevo, že se neléčí a přijde o práci.

„V Čechách o mé léčbě a sexuálních problémech nikdo nevěděl, nikomu jsem se s tím nesvěřoval,“ přiznává Antonín Novák.

V sobotu čtěte, kudy Novák Jakuba vedl přes město a kdy a kde se rozhodl, že ho zabije, jak to udělal a co se mu honilo hlavou.