Ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK odpovědělo, že v rámci konzulárních služeb české zastupitelské úřady nabízejí možnost notářských úkonů, a to v rozsahu daném zákonem o zahraniční službě.

"Zdali je taková alternativa přijatelná i v případě vzdání se poslaneckého mandátu pana Farského, to již bohužel není dotaz na náš resort," sdělila mluvčí Černínského paláce Lenka Do.

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský na Schůzi Sněmovny 12. ledna 2022 v Praze.
Poslanec Farský se kvůli stáži vzdá mandátu. Jeho místo ve Sněmovně zaujme Levko

Blažek ČTK napsal, že "notářský zápis" nemůže v zahraničí nahradit prohlášení před velvyslancem či konzulem či před "cizím" notářem. "To ovšem platí při doslovném výkladu zákona. A jde o to, zda poslanec, toho času v zahraničí, nemůže svou vůli vzdát se mandátu projevit jinak než formou 'notářského zápisu'," uvedl Blažek. Předseda STAN Vít Rakušan ČTK napsal, že vedení Starostů bude věc řešit v brzké době.

Kritika z řad opozice i koalice

Farský původně plánoval ponechat si během půlroční stáže poslanecký mandát, po jednání předsednictva hnutí v noci na pátek oznámil, že se mandátu vzdá. Čelil totiž kritice opozice i koaličních partnerů. V dolní komoře ho má nahradit ředitelka libereckého Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko (Starostové pro Liberecký kraj).

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský na Schůzi Sněmovny 12. ledna 2022 v Praze.
Kritice navzdory. Poslanec STAN Farský už odjel na stipendijní pobyt do USA

Farský před odletem uváděl, že na důležitá hlasování koalice Spolu a Pirátů a STAN ve Sněmovně přiletí. "Kvůli tomu, zdá se, let neplánuje," odpověděl Blažek na dotaz, zda se kvůli problému s notářským zápisem odstoupení Farský hodlá vrátit do Česka. Poslanec se může vzdát mandátu podle sněmovního jednacího řádu dvěma způsoby, a to buď osobním prohlášením na plénu, nebo prohlášením sepsaným formou notářského zápisu.

Prestižní stipendium 

Farský začátkem minulého týdne oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium. Vzdal se poslaneckého platu a pozice šéfa klubu STAN a přislíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová hlasování. Do Spojených států odletěl před týdnem. Opoziční politici obvinili Farského z pohrdání voliči, ale i podle představitelů vládních stran bylo jeho rozhodnutí špatné. Kritizoval ho také předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Podle serveru HlídacíPes Farský věděl už několik měsíců před volbami, že byl na několikaměsíční stáž přijat. Farský serveru řekl, že se rozhodl jí zúčastnit až loni v prosinci. Ve volbách Farský získal silnou podporu voličů, jako lídr kandidátky v Libereckém kraji dostal 32,7 procenta přednostních hlasů.