Protesty pořádaly v neděli iniciativy My společně a Chcípl PES, akce na Václavském a Staroměstském náměstí byly obě brzy rozpuštěny. Policisté zajistili 52 lidí kvůli přestupkům a dva demonstranty pro podezření ze spáchání trestného činu. Další zhruba tři stovky lidí oznámí policie správním orgánům kvůli nerespektování vládních nařízení.

Demonstrace na Václavském náměstí v Praze 7. března 2021.
Demonstrace v Praze: první skončila záhy, druhá byla v pohybu, policie zakročila

Hamáček uvedl, že policii děkuje za profesionální přístup proti hrstce nezodpovědných lidí, kteří svým chováním ohrožují zdraví všech. "Ty lidi nechápu, co se tam dělo, to bylo daleko za hranou. Mrzí mě, že se k tomu propůjčují i poslanci Parlamentu. Ale bohužel, doba je taková," uvedl. Je rád, že policie zasáhla.

Časová prodleva 

Zadržení Volného se podle něj odehrálo podle předpisů. "Ani ústavní činitel nemůže kašlat na zákony. Takže byl zajištěn v souladu se zákonem o policii. Prostě ani to, že má někdo poslaneckou imunitu, mu neumožňuje pokračovat v protiprávním jednání a nerespektovat výzvu policie," řekl Hamáček. Účastníci demonstrace by se podle něj měli stydět. "Nic jiného s k tomu říct nedá," konstatoval.

Francouzský herec Jean Reno poslal pozdrav zdravotníkům i pacientům.
VIDEO: Držte při sobě. Herec Jean Reno natočil pozdrav pro české zdravotníky

Ministr vnitra se v pondělí vyjádřil i k aktuální situaci.  „Vím, že je to otravné, nicméně opatření fungují. Epidemie zpomaluje, vyhráno ale není. I kdyby se trend obrátil a čísla nově nakažených začala klesat, tak prodleva, než začnou klesat počty hospitalizovaných, je 7 až 10 dnů,” upozornil.