„Jestli si někdo myslí, že umíme zázraky na počkání, tak neumíme. ČSSD propadla ve volbách na sedm procent a cesta nahoru je dlouhá. Nelze očekávat, že po roce budeme mít třicet procent. Pokud někdo ví, jak to zařídit, mohl proti mně kandidovat na sjezdu a ten recept naordinovat. Nepřihlásil se ale nikdo,“ říká šéf sociální demokracie.

Podle něj jsou její ministři viditelnou součástí vlády a není důvod pravidelně bouchat do stolu a dávat ultimáta. „Dokud vláda umožní prosazovat náš program a nepůjde proti základním hodnotám sociální demokracie, má smysl v ní být. Kdyby se ukázalo, že se posouvá jinam, odejít z ní můžeme. Nepřipadá mi ale seriózní a férové každý týden křičet, že když se nepřijme to nebo ono, odcházíme,“ míní Hamáček.

Vysvětluje také svůj pohled na přijetí syrských sirotků, kandidaturu Tomáše Petříčka a Jany Maláčové na místopředsedy strany nebo návštěvu premiéra Babiše v Bílém domě.

„Donald Trump není klasický politik. Koneckonců někde jsem četl, že se v Bílém domě sejdou 450. nejbohatší byznysmen, tedy Babiš, se 750. nejbohatším byznysmenem, tedy Trumpem, oba v roli politiků. Oni mají podobný styl a do jisté míry i vidění světa, uvedl Jan Hamáček v rozhovoru, který vyjde v sobotním tištěném Deníku.