Z přítomných 54 členů horní komory s ním souhlasilo pouhých třináct. Senátoři za ODS nevyšli vstříc ani samotné Janáčkové, která je v emotivním vystoupení vyzvala ke zbavení imunity.

Měl Senát vydat Lianu Janáčkovou k trestnímu stíhání? Hlasujte v anketě vpravo nebo vyjádřete svůj názor v diskusi!

„Uráží mě spekulace o spojitosti mezi mým hlasem pro Václava Klause a vydáním k trestnímu řízení. Nejsem zbabělec a nechci na sobě nechat tu špínu. Prosím, vydejte mě,“ řekla Janáčková.

Jako starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky měla podle záznamu říct: „Bohužel jsem rasista, nesouhlasím s integrací cikánů, aby plošně byli po obvodu. Romy nemám kam dávat a nejspíš bych musela vzít dynamit a odstřelit je.“

Paradoxně její místostarosta Jiří Jezerský byl za podobná slova nedávno obžalován. „Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat,“ řekl Jezerský. Právě rozdílný přístup k oběma zastupitelům kritizovali senátoři Jiří Zlatuška (LiRa) a Josef Novotný (nezávislý). Přitom Novotný na schůzi Janáčkovou obhajoval. „Ona není v místní romské komunitě vnímaná jako rasistka a nedovedu si představit soud, který by ji uznal vinnou. Nicméně pokud ji nevydáme, ztratí Senát prestiž a Janáčková kredit,“ konstatoval Novotný. Senátoři upozornili i na to, že problematika romského etnika se v Česku dlouhodobě neřeší. Ani Romové nejsou v názoru na Janáčkovou jednotní.

„V lokalitě Bedřiška dochází k ničení majetku a velkému nepořádku, paní starostka Janáčková má snahu ty věci řešit,“ uvedl šéf Unie olašských Romů Josef Stojka. Naopak Ivan Veselý z hnutí Dženo je přesvědčen, že senátoři předvedli dvojí vnímání spravedlnosti. „Někteří lidé jsou si zase rovnější. Nad imunitou by přece měly být určité vyšší principy. A k nim patří nepromíjení nenávistných verbálních činů s rasistickým podtextem,“ sdělil Deníku Veselý.