Dodal, že privatizační výnosy z prodeje Letiště Praha a České pošty dosáhnou až 150 miliard, čili na knihovnu prostředky nepochybně budou, pokud by ji politici chtěli. „Zmiňovaná přestavba Paláce kultury by přišla na pět miliard, takže nevím, o čem je řeč,“ konstatoval Jandák.

Plánovaná přestavba Klementina podle něj není promyšlená, neboť budova se nachází v záplavové zóně a při 500leté vodě by byly sklepy s uloženými tisky zatopeny. Jandák připomněl, že Kaplického projekt je výjimečný především automatizovaným systémem vyhledávání knih, kdy návštěvník dostane požadovaný výtisk do sedmi minut.

Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) ale minulý týden prohlásil, že chobotnice na Letné stát nebude, neboť na ni nejsou peníze ani pozemky. „Panu řediteli Ježkovi jsem radil, aby ty pozemky hned koupil, ale on věřil magistrátu, tak teď se nestačí divit,“ prozradil Jandák. Jeho vyřčenou obavu, že příští rok by měl rozpočet ministerstva kultury zhubnout o 35 procent, jednoznačně vyloučil mluvčí resortu Jan Cieslar.

„To je nesmysl. Zatím jediná známá částka, která přišla z ministerstva financí, hovoří o poklesu o 11 procent proti letošku. Ale zdaleka nejde o konečné číslo. O navýšení naší rozpočtové kapitoly budeme bojovat,“ řekl Deníku Cieslar.

Církve budou zádrhelem

Jandák, který je členem sněmovní komise pro posouzení církevních restitučních nároků, je přesvědčen, že k vypořádaní s církvemi do konce roku nedojde. „V ministerských papírech jsou obrovské nesrovnalosti, čísla nesedí, je v tom chaos. My ale chceme vědět, kolik majetku a proč se má vracet,“ sdělil Jandák na dotaz Deníku. Obává se také nepoctivců, kteří by mohli církevním řádům nabídnout spravování jejich majetku, ale pak je o něj připravit. „Na Slovensku zůstalo v církevních rukou už jen 60 procent vrácené půdy a nemovitostí,“ konkretizoval své pochybnosti Jandák.

Na podzim se také očekává první kolo boje o nový památkový zákon. Jak řekl Deníku Jan Cieslar, věcný záměr zákona nyní prošel připomínkovým řízením. „Sešlo se na tisíc připomínek, takže teď se nad návrhem intenzivně pracuje,“ řekl mluvčí.

Podle Jandáka památkový zákon potřebuje radikální změnu. Míní, že hrady a zámky by měla spravovat centrální příspěvková organizace, ostatní památky by měly přejít na kraje. „Památkové ústavy by se měly transformovat v úřady s kulatým razítkem, které se budou opírat o metodickou pomoc ze státní a krajské úrovně,“ uzavřel Jandák.