Informovala o tom Česká televize (ČT). Krok jihoafrické vlády nesouvisí s Krejčířem, ale s případem amerických manželů, kteří bojují proti svému vydání do USA. Krejčířovi obhájci podle ČT tvrdí, že na verdikt v případu amerických manželů jsou vázány další kauzy včetně Krejčířovy.

ČT uvedla, že případ amerického páru trvá už dva roky a další dva ještě trvat může. Američané se dostali do problémů poté, co měli dávat svým pacientům kmenové buňky, které ale pacientům nepomohly. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) požádal o vydání páru, který to ale napadl jako protiústavní. Jihoafrická vláda od té doby bojuje proti tomuto názoru.

Někteří právníci podle ČT tvrdí, že tento případ by se jako precedens mohl týkat i Krejčíře - JAR totiž do vynesení rozsudku pozastavila veškeré vydávání zločinců. Vrchní soud v JAR by se měl případem zabývat ve čtvrtek. České ministerstvo spravedlnosti podle ČT bude postupovat stejně jako dosud a není jasné, zda se případ Američanů bude Krejčíře týkat.

ČT dnes uvedla, že právník vymohl Krejčířovi převoz do lepšího vězení. Ve vězení poblíž Johannesburgu, kde dosud byl, je v celách pro 18 lidí až 50 vězňů, někteří spí vstoje a šíří se tam různé nemoci včetně AIDS, popsala ČT situaci právní expertka listu The Star Karyn Maughanová. Nyní je Krejčíř na policejní stanici, kde je v cele deset lidí a prostředí je tam bezpečnější. Tady by měl setrvat do 2. května, kdy by měl soud rozhodnout, zda ho propustí na kauci, nebo prodlouží předběžnou vazbu.

Obhajoba podle ČT tvrdí, že neexistuje důvod, proč by Krejčíř neměl být propuštěn na kauci. Obhajoba přitom počítá s přísným omezením Krejčířova pohybu - Krejčíř by mohl dostat speciální náramek, který by 24 hodin hlásil, kde je.

"Tohle bude dlouhý případ, měsíce a měsíce. A jestli váš ministr vnitra tvrdí, že jeho vydání je téměř jisté, asi nezná náš právní řád a ústavu," řekl ČT Krejčířův obhájce Hugo van den Westhuizen.

Krejčíře, který dosud pobýval s rodinou na Seychelských ostrovech, zadržela jihoafrická policie minulou sobotu na mezinárodním letišti v Johannesburgu. Přiletěl tam z Madagaskaru pod falešným jménem Egbert Jules Savy z ostrova Madagaskar.

Televize Nova dnes uvedla, že Krejčíř přiletěl do JAR na seychelský pas. Byl to údajně doklad člověka, který na Seychelských ostrovech bydlí a narodil se ve stejném roce jako Krejčíř. V pasu byla pouze vyměněna fotografie, uvedla televize.

Ministr vnitra Ivan Langer v pondělí uvedl, že Krejčíř zřejmě odjel do JAR kvůli finančním problémům, jež na Seychelách měl. Bývalý ředitel české civilní rozvědky Karel Randák dnes rádiu Impuls řekl, že Krejčíř žil na Seychelských ostrovech z peněz, které mu dováželi kurýři. Na ostrovech prý nebyl úspěšný ani v podnikání, tvrdí Randák.

Podle dnešní ČT Krejčířův advokát tvrdí, že jedním z důvodů toho, proč jeho klient přicestoval do JAR, byly zdravotní potíže - Krejčíř prý měl problémy s pamětí a v JAR si chtěl nechat udělat CT sken hlavy.