V mnoha zemích světa zdomácněla především během druhé světové války, kdy si ji prozpěvovali i vojáci na frontě. Americký generál Dwight Eisenhower údajně prohlásil, že Škoda lásky pomohla Spojencům v téhle válečné vřavě přežít a vyhrát druhou světovou válku, přestože tutéž píseň si zpívali i poražení Němci. Na jedné straně zněla anglicky pod názvy Beer Barrel Polka, Roll Out the Barrel nebo Here Comes the Navy, na druhé německy jako Rosamunde či Böhmische Polka.

Původně se přitom polka v názvu písně skutečně vyskytovala. Modřanský rodák Jaromír Vejvoda ji složil jako instrumentální skladbu a hrál ji se svým orchestrem coby Modřanskou polku. Do dnešní podoby ji upravil v roce 1929, kdy přidal do písně basfigury a otextoval ji Václav Zeman. Tehdy dostala název Škoda lásky a v té době také vykročila na uměleckou pouť po koncertních pódiích i tanečních sálech v blízké i daleké cizině.

Český hit století…

V polovině třicátých let podepsal Jaromír Vejvoda smlouvu o šíření písně s vdovou po nakladateli Janu Hoffmanovi a už v roce 1938 získal německý akordeonista Will Glahé zlatou desku za prodej více než milionu kusů německé verze nazvané právě Rosamunde. O rok později zaplavila pod názvem Beer Barrel Polka i americký trh, přičemž část všech tantiém tehdy mířila přímo k českému skladateli.

Po emigraci paní Hoffmanové v roce 1945 začal přísun odměn pro autora slábnout a v roce 1948, kdy mohly být příjmy díky již téměř celosvětové popularitě v řádech milionů korun, se prakticky zastavil. Komunisté Vejvodovi navíc sebrali kapelnickou licenci, hospodu i dům, a tak začal pracovat jako skladník. Kapela přešla pod město Zbraslav a hrála pod názvem Zbraslavanka. Jaromír Vejvoda ji občas pohostinsky dirigoval. Zemřel rok před sametovou revolucí, 13. listopadu 1988, a je pochován v rodinné hrobce na Zbraslavi.

„Škoda lásky má skoro třicet cizojazyčných textů, v USA vyšla v roce 1987 poštovní známka na počest jejích šedesátých narozenin, bývalý prezident Bush ji zařadil společně s fotografií autora do své knihovny a v roce 1995 budila kosmonauty v raketoplánu Discovery. Řekl bych, že je nejen českým, ale možná i světovým hitem století. Nevím o jiné písni, která by byla obklopena takovou slávou,“ prohlásil Josef Vejvoda, nejmladší ze tří skladatelových synů, když byla Škoda lásky v lednu 2000 vyhlášena hitem století ve stejnojmenné anketě Českého rozhlasu.

… zpívaný po celém světě

Skladbu zařadil do svého repertoáru nespočet umělců po celém světě. Zpívali ji a hráli Andrews Sisters, Orchestr Glenna Millera, Benny Goodman, Billie Holiday, Liberace, Frank Sinatra, Mitch Miller nebo Luciano Pavarotti, u nás ji pěli například Eva Pilarová, s pozměněným textem pak Karel Gott, Jiří Korn, Jiří Štědroň, Karel Černoch nebo Milan Chladil. Zazněla také ve filmech Lidská komedie, Nejlepší léta našeho života, Nejdelší den, Atentát, Nebeští jezdci, Obecná škola nebo v seriálu M.A.S.H.

Sázky o Škoda lásky

V řadě zemí píseň natolik zdomácněla, že ji považují za svou. Krásným příkladem je sázka britského řidiče autobusu Billa Jonese, který při zájezdu do Československa v roce 1964 tak vehementně obhajoval britský původ skladby, že se vsadil, že pokud to není pravda, přijede do Československa londýnským double-deckerem. Po setkání s Jaromírem Vejvodou dvoupatrovým autobusem skutečně dorazil. Veřejně se vsadil také někdejší německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher, který si byl jist, že jde o německou písničku. Také prohrál.