„Středeční soudní rozhodnutí bratrovi sice nepomůže, ale je to satisfakce. Jsem za ni velmi rád. Bratr je úplně očištěný z politického procesu,“ řekl Jiří Wonka. Není to však ještě konec soudní ságy, spojené se jménem Wonka. „Tohle byla předposlední kauza. Ještě bude jedna,“ upozornil Jiří Wonka.

Pamětní deska věnovaná Pavlu Wonkovi. Ilustrační snímek
Soud rehabilitoval disidenta Wonku, který zemřel v komunistickém vězení

Jiří Wonka se u soudu domáhal rozhodnutí, že jeho bratr byl nezákonně uvězněný na tři týdny. Do vazby nastoupil 5. dubna 1988 kvůli údajnému porušení takzvaného ochranného dohledu a 20. dubna byl Okresním soudem v Trutnově nepravomocně odsouzen k pěti měsícům vězení. Do vězení se tehdy dostal počtvrté. „Předchozí případy se týkaly slovních útoků na veřejného činitele, pomluvy příslušníka Veřejné bezpečnosti a podobně,“ vysvětlil Jiří Wonka.

Marginální částka 

Pavel Wonka se tenkrát proti rozhodnutí odvolal. Výsledku se ale nedočkal, protože šest dní po rozsudku zemřel ve věku 35 let ve věznici v Hradci Králové. Celé řízení pak odvolací Krajský soud v Hradci Králové zastavil.

Jeho bratr Jiří má nárok na odškodnění od státu jako pozůstalý. Patrně ho však nebude uplatňovat. „Dělá to 83 korun za den, za 20 dní to je v součtu nějakých šestnáct stovek. V porovnání s náklady, vložených do soudních řízení, to je marginální částka,“ poznamenal Jiří Wonka.

Jiří Wonka podal návrh na soudní rehabilitaci letos v lednu nejprve k Okresnímu soudu v Trutnově. Všichni trutnovští soudci, kteří podle rozvrhu práce připadali v úvahu, se ale z případu vyloučili. Krajský soud v Hradci Králové tak přidělil případ náchodskému soudu.

Pohřeb Pavla Wonky
Po Pavlovi nám zbyl jen rozbitý kufr, vzpomínal Jiří Wonka na utýrání bratra

U soudu chce Jiří Wonka ještě dořešit jeden zbývající případ z roku 1981. „Bratra odsoudili, že násilím vnikl do bytu své tchyně, ale tchyně byla přitom šest let odstěhovaná. Soudní řízení bylo tehdy v Trutnově zastaveno pro neúčelnost dva měsíce před smrtí bratra. Musí se proto rozhodnout,“ chce obnovit soudní řízení a prokázat, že bratr byl i v tomto případě nevinný.

Dva tisíce lidí na pohřbu

Pohřbu Pavla Wonky 6. května 1988 v jeho rodném Vrchlabí se zúčastnily dva tisíce lidí. Byli mezi nimi signatáři a mluvčí Charty 77, členové Jazzové sekce, Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, zástupci osmi velvyslanectví (Austrálie, Velké Británie, Francie, Itálie, Kanady, Německa, Holandska a USA). Pohřeb natáčel štáb německé veřejnoprávní televize ARD.

Pavel Wonka byl zvolen v roce 2006 v anketě měsíčníku „Pulsující Vrchlabí“ za Největšího Vrchlabáka. V roce 2010 obdržel od organizace Člověk v tísni Cenu příběhů bezpráví. V roce 2011 mu město Hradec Králové udělilo čestné občanství. V roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy. V roce 2018 získal osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu.

Kdo je Jiří Wonka? Bratr Pavla Wonky zasvětil svůj život péči o jeho odkaz. Dělá to důsledně, soudí se s těmi, kteří jeho sourozence zpochybňují. Vloni se soudil s někdejším spoluvězněm, po němž požadoval omluvu za urážlivá slova na bratrovu adresu.
Boj za Pavla Wonku má další naději

Na počest Pavla Wonky byly pojmenovány most v Pardubicích a ulice v Hradci Králové, Žďáru nad Sázavou, České Skalici, České Lípě a pražských Stodůlkách. Otázku, zda byl Pavel Wonka v dubnu 1988 vzat do vazby a odsouzen oprávněně, či neoprávněně, právně vyřešil až středeční náchodský soud.