Zeman bude hlasovat dnes odpoledne v Praze 5 Lužinách. Kandidáty, které na velkých volebních lístcích zaškrtne, vybíral dlouho. "Preferuji panašování. Uvítal bych, kdyby bylo možné i ve volbách krajských a parlamentních," uvedl. Zejména v Praze je podle něj "volební plachta" obrovská. "Zatímco zatrhnout jednu stranu trvá dvě minuty, panašování je časově náročné," dodal prezident.

Na kandidátce téměř každé strany se podle Zemana najdou osobnosti. "Najdete (na nich) i spoustu neosobností, které sice najdou odvahu kandidovat, ale není za nimi žádná práce," konstatoval. Přednost dal proto skutečným osobnostem z různých stran.

Pocheho místo je v Bruselu, řekl Zeman

Lidé by podle Zemana měli hlasovat z jednoduchého důvodu. "Aby se na příslušná místa dostali vámi navrhovaní kandidáti. Neboť ti, které by volili jiní, by mohli být ještě horší než ti, které preferujete vy. Omlouvám se za cynismus této odpovědi," řekl Zeman.

Hlava státu zároveň zopakovala, že nepovažuje za vhodné, aby europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) působil na ministerstvu zahraničí. 

"Domnívám se, že zejména v souvislosti s posledními vystoupeními pana Pocheho by nebylo vhodné, aby byl na ministerstvu zahraničí, když je europoslanec a má plnit své funkce ať už v Bruselu, nebo ve Štrasburku,“ uvedl Zeman.