Po jídle se společně přesunou do ložnice a tam se pokusí o početí potomka. Oběma však v hlavě svítí stejný červený otazník. Není pozdě?

„Tuto otázku nám klade stále více našich klientek a je několik způsobů, jak na ni najít odpověď. A je tomu nyní rok, co jsme u nás ve Zlíně zavedli AMH (Anti-Müllerian Hormone) testy, které jsou v tomto ohledu zřejmě nejspolehlivější,“ vysvětlil ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie David Rumpík s tím, že jejich zařízení je největším vykonavatelem těchto testů.

Věk prvorodiček stále stoupá

Díky hormonálnímu otestování tak mohou ženy zjistit, kolik času jim zbývá, než by u nich mohly s početím nastat problémy.

„Tato problematika je v moderní době velmi diskutovaná,“ míní Rumpík.

O tom svědčí také statistika, podle které v roce 1994 měla prvorodička průměrně 24 let, vloni to bylo již 28 a podle odborníků se hranice posune již brzy přes třicítku.

„Důkazem jsou také čísla o porodech. Přes čtyři procenta narozených dětí se na svět dostala díky umělému oplodnění. Je to dáno právě tím, že ženy na první dítě stále déle čekají a pak se musí uchýlit k umělé reprodukci. Brzy se dostaneme na pětiprocentní hranici,“ upozornil Rumpík.

Do nedávna podle něj bylo obtížné určit biologický věk ženy, a tak správně určit věk, ve kterém by se dostala do takzvané perimenopauzy. „Do této situace se může dostat žena až v 45 letech, ale také klidně v 35 a díky AMH to můžeme individuálně odhalit,“ pochvaluje si ředitel.

Jubilejní dítě

Jeho slova potvrzuje také ředitel laboratorní společnosti Imalab Jaroslav Loucký.

„Existuje velmi široké spektrum testů, jejichž využití je ale v klinické praxi nevýznamné. AMH se ovšem podařilo postupně zavést do praxe a díky ceně 500 korun za vyšetření je navíc vcelku přístupné,“ vysvětlil Loucký.

Zlínská klinika v loňském roce úspěšně dokončila 431 umělých oplodnění a letos očekává jubileum.

„Pokud bude trend pokračovat podle dosavadních statistik, letos přivedeme na svět 3000. dítě, které se narodí díky umělému oplodnění,“ pousmál se ředitel kliniky Rumpík.

Zákazníci kliniky mohou přespat v místním hotelu

Začátkem roku 2012 spustila zlínská Klinika reprodukční medicíny a gynekologie novou službu. Pro své klienty, ale i občasné zákazníky zprovoznila hotel.

„Vznikl v prostorech bývalé interny, která tam ještě před pár lety sídlila. Funkčních je 16 dvoulůžkových pokojů a získali jsme klasifikaci 4 hvězdiček,“ popsal ředitel kliniky David Rumpík s tím, že hotel bude sloužit zejména klientům jejich zdravotnického zařízení.

To jde nicméně znát i na cenách. Zatímco zákazníci kliniky zaplatí za noc se snídaní 55 eur, běžní nocležníci 80 eur.

„Stavba se lehce zdržela tím, že je celá budova historická a vedená v chráněné památkové zóně. Celý projekt tak v průběhu staveb připomínkovali památkáři,“ vysvětlil Rumpík a dodal, že zhruba 25 procent jejich klientů tvoří pacienti z ciziny, kteří hotel využijí.

„V jeho prostorech mohou absolvovat veškeré odběry a vyšetření,“ dodal.

close zoom_in