Jeho dcera štěstí neměla. 
S nádorem se léčila už v dětství, ve 36 letech se ale objevil znovu. Léčbu už nezvládla, loni v červenci ve 39 letech zemřela. „Podle mě zanedbala prevenci a neměla podruhé štěstí," konstatuje Pavel.

Dopis k narozeninám

Právě povědomí o prevenci má nyní zlepšit projekt ministerstva zdravotnictví. Všem pacientům ve věku, kdy roste riziko rakoviny tlustého střeva, prsu a děložního čípku, teď budou pojišťovny rozesílat do schránek zvací dopisy na prohlídku. „Projekt bude rozložen na dvě fáze. V průběhu prvních 12 měsíců bude obesláno 1,2 milionu pojištěnců VZP v rizikových skupinách, kteří neabsolvovali prohlídku. Aby nedocházelo k přeplnění pracovišť, na kterých bude vyšetření probíhat, bude každý měsíc obesláno zhruba sto tisíc klientů. V každém měsíci dostanou pozvánku ti klienti, kteří mají právě narozeniny. V dalších 12 měsících budou znovu obesláni ti, kdo na prohlídku po předchozím obeslání nepřišli," přibližuje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Nemoci s nejvyšším nárůstem

Diagnózy zahrnuté do projektu byly zvoleny podle toho, že právě jich v minulých dvaceti letech přibylo nejvíce. Rakovinu prsu mělo v roce 2005 až 2009 o 34 procent žen více než 
v druhé polovině 90. let. Proto nyní dostanou pozvánku na mamografii všechny ženy nad 45 let, které na ní nebyly v posledních dvou letech.

Na kontrolu rakoviny děložního čípku, jejíž výskyt vzrostl o 32 procent, budou zvány každý rok ženy od 25 do 70 let. Vyšetření v rámci preventivní prohlídky u gynekologa trvá deset minut. Lékař provede stěr, který následně pošle do laboratoře.

Výskyt poslední z vybraných diagnóz, rakoviny tlustého střeva se zvedl od druhé poloviny 90. let o 12 procent. Na vyšetření skrytého krvácení do stolice proto budou zváni všichni nad 50 let, ti nad 55 mohou jít navíc na kolonoskopii. Tu však stačí provést jednou za deset let.

Kdy se první zvací dopisy objeví ve schránkách? „Nyní jsou dolaďovány smluvní vztahy s pojišťovnami, abychom mohli adresné zvaní zahájit během několika týdnů. Předpokládáme, že se tak stane již v průběhu října," přibližuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Pojišťovny už jsou 
v pozoru: VZP má připraveny dopisy i vytipované klienty, kterým je bude rozesílat. Čeká tak jen na finální povel ministerstva, že je může odnést na poštu.

Na projekt, který je hrazen převážně z evropských peněz, by mělo jít maximálně 107 milionů korun. V průběhu listopadu by také měla odstartovat informační kampaň, která poběží až do poloviny roku 2015. O tom, kdo ji bude mít na starosti, teď ministerstvo rozhoduje ve výběrovém řízení.

Více než poloviční účast

A co se od projektu očekává? Ministerstvo doufá, že by se účast na screeningových vyšetřeních mohla u zvolených skupin zvýšit ze současných 23 na 55 procent. Klesnout by tak měl počet těch, kteří onemocnění podlehnou – včasný záchyt totiž může zabránit až třetině úmrtí.

Na mamograf bez poplatku

Máte rakovinu prsu v rodině nebo se chcete pro jistotu nechat vyšetřit dříve než ve 45 letech? Do 30. listopadu uhradí největší česká zdravotní pojišťovna mladším klientkám preventivní vyšetření prsou mamografem (cena 500–800 Kč, od 40 let výše maximálně jednou ročně) či ultrasonografií (250–400 Kč,
u mladších žen). Akce, kterou 
v květnu odstartoval příběh americké herečky Angeliny Jolie, která si nechala odstranit prsní žlázy, dosud přilákala na preventivní vyšetření téměř jedenáct tisíc žen.

Pokud tedy chcete možnosti využít, objednejte se, a až budete mít kontrolu za sebou, zaplaťte ji ze svého a vezměte si potvrzení s účtenkou. Pak si zajděte na kteroukoliv pobočku VZP, kde vám účet proplatí.

Ovšem pozor, pokud pocházíte ze středních Čech. Od začátku října budou přestěhována dvě pracoviště VZP, jejichž služeb nyní využívá několik desítek tisíc klientů z Prahy a okolí. V Praze 5 se stěhuje pobočka z ulice Kutvirtova na novou adresu 
v ulici Na Bělidle 198/21. V Říčanech pak tento pátek končí pobočka v Jiráskově ulici 
a od 2. října začíná fungovat nové pracoviště na adrese 17. listopadu 607/26.

Rakovina