Když ve čtvrtek usedl k televizi a sledoval dění před a těsně po hlasování, byl naplněný optimismem. Všechny předběžné průzkumy totiž ukazovaly, že Británie nakonec z EU nevystoupí. Přesto ho netrpělivé sledování přenosu z hlasování vyčerpalo natolik, že šel spát.

Ráno Chrise Bryce, který momentálně žije v Polešovicích na Zlínsku, však nebylo nejrůžovější. „Rozhodně si nemyslím, že se jedná o dobrý krok. Brexit totiž může způsobit vystoupení i dalších zemí. Podle mě je ale Evropa silnější dohromady," řekl Deníku třiatřicetiletý Brit. Ohlasy ihned po sečtení výsledků dostával i od přátel, kteří dosud na ostrovech žijí. Celkově byly rozporuplné, stejně jako těsný výsledek a všechny debaty. „Půlka z nich je šťastná, že Británie vystoupí, protože chtějí zpřísnit a regulovat migraci. Také si myslí, že je EU nedemokratická. Druhá polovina chtěla zůstat kvůli stabilitě a souladu poskytovaného Evropou," říká Chrise Bryce.

KREML SE RADUJE

Výsledky britského referenda byly studenou sprchou pro mnoho lidí v ČR. Podle průzkumu, který těsně před hlasováním zveřejnil Český rozhlas, bylo 60 procent Čechů pro setrvání Británie. Nestalo se.

Brexit.„V Kremlu se radují, v Bruselu nechápou, ve Washingtonu se diví. Teď ale hlavně žádnou paniku. Začíná fáze střízlivění provázená těžkou kocovinou, ale z toho se probereme," říká někdejší český velvyslanec v Rusku a USA Petr Kolář, dnes předseda Iniciativy pro evropské hodnoty.

Podle něj je nutné tlačit na reformu EU, včetně změny chování lídrů v Bruselu. „Evropská komise by měla například přestat se svými nepromyšlenými nápady na povinné kvóty pro uprchlíky, kterými dnešní evropskou integraci skutečně rozbíjí," říká Petr Kolář.

Británie podle něj musí dostat důstojné místo vedle EU. Kolář zásadně odmítá výroky šéfa Evropské komise Jeana Clauda Junckera o „britských dezertérech". „Jeho chování a výhružky musel přece každý slušný člověk, a nejen v Británii, pochopit jako nechutné vydírání a jasné vybídnutí k brexitu," říká Kolář.

Většina českých politiků včera označila brexit za poslední varování. Pro referendum o vystoupení ČR z EU se znovu vyjádřili třeba Tomio Okamura (SPD), Marek Černoch (Úsvit) či šéf Svobodných Petr Mach. „Bude mi ctí, pokud odteď povedu v České republice kampaň za czexit," uvedl.