Banner - koledy

Již podeváté se na českých návsích, náměstích, kostelech a dalších místech sešly desetitisíce lidí, aby si společně užily předvánoční čas. A to ne ve shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled. Z nápadu, který se zrodil v západních Čechách před devíti lety, se stala díky Deníku, který ho rozšířil do celého Česka, oblíbená každoroční tradice. Na Staroměstském náměstí zazpívá koledy kapela Čechomor.

Online reportáž

Česko zpívá koledy

Celá on-line reportáž ZDE

Devátý ročník však oproti těm předchozím odstartoval netradičně. Účastníci minutou ticha uctili památku tragédie, ke které jen o den dříve došlo ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Tradiční předvánoční akce Česko zpívá koledy opět přilákala na náměstí a návsi napříč celou republikou desetitisíce lidí. 

Již s předstihem si koledy zazpívali senioři v Mostě. „Některé seniorky v určenou dobu už chodí spát,“ vysvětlila kulturně výchovná pracovnice Domova pro seniory Jiřího Wolkera Helena Houšková. „Zpívalo celkem dvacet hlasů, šestnáct seniorů a čtyři zaměstnankyně. Krásná akce, krásná atmosféra. Přidali jsme si svíčky, vánoční vůni, vánoční pečivo.“

Na pražské Staroměstské náměstí dorazilo zpívat koledy na pět tisíc lidí. Zapojilo se dokonce i několik zvědavých cizinců. 

Na některých místech dokonce účastníkům nestačil ani připravený seznam koled. Více než sto zpěváků v Holicích na Pardubicku si navíc přidalo ještě oblíbenou píseň Štědrej večer nastal. „Děti mají tuto koledu velmi rády. Je jednoduchá a dobře se jim pamatuje,“ uvedla Milena Vohralíková z centra Holoubek, které se do Česko zpívá koledy zapojilo už počtvrté. 

Krajané ve světě

Do akce Česko zpívá koledy se zapojily desetitisíce lidí z celé země. Jen v Jihomoravském kraji dorazilo podle reportérů Deníku na deset tisíc účastníků. Pět tisíc lidí si vyrazilo zazpívat v Praze, čtyři tisíce zpívaly na Pardubicku. Další zhruba tisícovka lidí se zapojila například na Litoměřicku či na Ústecku.

„Zpívání koled na akci Česko zpívá koledy je skvělá myšlenka. Zpívat se bude po celé republice, my zahrajeme v Praze. Na Staroměstském náměstí jsme koledy s Deníkem a jeho čtenáři zpívali už několikrát. Je tu pokaždé skvělá atmosféra a místo je to prostě nádherné. Moc se těšíme, přijďte!“ zve za Čechomor Karel Holas. 

Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku. „Nejdále se koledy rozezněly v hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.

Touto výzvou chtěl Deník oslovit všechny zpěváky
Dnešek je dnem tradiční akce Česko zpívá koledy, kterou pořádá náš Deník. S ohledem na včerejší tragédii v Ostravě chceme vyzvat všechny z vás, kteří si s námi přijdete zazpívat koledy, abyste spolu s námi aspoň okamžikem ticha uctili památku obětí v ostravské nemocnici. V samotné Ostravě se pak uskuteční pietní zpívání.

Kde chcete zpívat koledy?

Seznam míst a texty koled najdete ZDE

Koledy se letos zpívaly například v Německu. Češi a Nemci si užijí společný večer v Bayerisch Eisenstein, kde se setkali v tamním hraničním nádraží.

Zpívalo se také v Andalusii, a to ve městě La Cala de Mijas, kousek od Málagy. K Čechům a Slovákům, žijícím na pobřeží Costa del Sol, se ale přidali také Němci, Britové, Skandinávci a samozřejmě i Španělé.