"Pořád jsme vedeni ambicí do konce března to mít (vyjednávání o vládě) hotové, pokud by to bylo samozřejmě možné. Mám pocit, že dnes jsme se posunuli už dál," řekl Zimola. Podle něj na dnešním jednání vyjednavači obou stran probírali "konkrétní programové cíle, ne jen obecné programové priority".

K těm podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka patří třeba boj proti lichvě a exekucím či rozvoj chudých lokalit v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Shoda s ANO nepanuje třeba na sektorových daních či zvyšování spoluúčasti pacientů, dodal Hamáček.

Příští týden budou o jednotlivých bodech jednat expertní skupiny. V dalším týdnu 15. března se pak znovu sejdou vyjednavači. Podle Zimoly by se na jednání mělo mluvit "o pojistkách" spoluvládnutí. "Vedení ANO jsme požádali, aby byli připraveni na požadavek, že nesmí rozhodovat prostá většina," uvedl Zimola. Dodal, že záruku by strana chtěla písemně.

Pokud by se sociální demokraté s ANO na společné vládě dohodli, rozhodnutí by muselo stvrdit vnitrostranické referendum. Hamáček řekl, že poslanecký klub by pak při hlasování o důvěře vládě výsledek hlasování spolustraníků respektoval. ČSSD má 15 poslanců.

Podle Hamáčka vládnutí nynějšího kabinetu v demisi nepředstavuje standardní situaci. "Snažíme se přispět k tomu, aby nenormální stav netrval dlouho, ne se dohodnout za každou cenu," uvedl.

Vnitrostranický průzkum o podobě připravované vlády uspořádá v příštích dnech i hnutí ANO. Jeho vedení se bude členů ptát, zda upřednostňují menšinovou, nebo koaliční vládu. Zimola dnes zopakoval, že si dovede představit i pokračování bývalé koalice ANO, ČSSD a lidovců.

SPD: S ANO se shodujeme na 85 procentech
Předseda SPD Tomio Okamura, místopředseda Radim FialaHnutí SPD jedná s premiérem v demisi a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem o možnosti podpory menšinové vlády expertů ANO. Po dnešní schůzce s vyjednavači ANO zopakoval předseda sněmovního klubu SPD Radim Fiala, že jeho strana nemá ambici do vlády vstupovat.

Programová jednání, která chce SPD uzavřít do konce příštího týdne, mají vést k prosazení priorit hnutí do vládního prohlášení a do legislativní plánu menšinového kabinetu.

"V případě, že by vláda program plnila, nevyvolávali bychom nedůvěru, ani bychom pro ni nehlasovali, kdyby ji vyvolal někdo jiný," popsal Fiala formát, který SPD prosazuje. Při jednání o programu SPD podle Fialy došlo s ANO ke shodě na 85 procentech z více než třech desítek bodů, kompromis ve zbývajících 15 procentech budou vyjednavači ladit v příštím týdnu. "Jediným velkým problémem, který zůstává, je zákon o obecném referendu," konstatoval s odkazem na neochotu ANO umožnit hlasování i o zahraniční politice.

Babiš v posledních týdnech hovoří hlavně o možnosti vytvořit kabinet spolu s ČSSD s podporou komunistů. Fiala řekl, že v tom případě nechápe, proč šéf ANO hnutí SPD zve k jednání. "Je otázka, jestli my tuto vládu budeme podporovat za jakoukoli cenu. To rozhodně nebudeme. A to si taky musí pan premiér Babiš uvědomit," uvedl.