Česká republika bude předsedat EU v prvním pololetí 2009. Bude to její první zkušenost v tomto směru. Francie bude zastávat předsednickou funkci v předcházejícím a Švédsko v následujícím půl roce.

Teď čekáme na novou francouzskou vládu, jakmile bude hotova, začneme na podzim pracovat na osmnáctiměsíčním programu třístranné spolupráce, řekl Vondra. První výstupy z tohoto jednání předpokládá v listopadu.

Pokud jde o dokument, který by měl nahradit ústavní smlouvu EU, zamítnutou v referendech ve Francii a v Nizozemsku, Vondra řekl, že má-li mít podporu všech členských zemí, bylo by záhodno zbavit ho ústavní symboliky. "Realističtější je stručnější text," řekl.

Nechtěl zmiňovat nějaké datum, do něhož by měl být tento dokument hotov. Prohlásil však, že z českého hlediska je "nesmysl", aby se věcné vyjednávání o něm vedlo ještě za českého předsednictví v unii, "kdy vrcholí kampaň k volbám do Evropského parlamentu a kdy bude končit funkční období nynější Evropské komise. To není doba na nějaké vrcholné jednání. Takže buď se to podaří dotáhnout do konce ještě předtím (tedy před českým předsednictvím), nebo ta věc bude musit ještě počkat."

K záměru některých francouzských prezidentských kandidátů uspořádat v případě svého zvolení o zamýšlené nové smlouvě referendum Vondra řekl, že to je čistě francouzská záležitost. "Mají-li odvahu jít ještě jednou do takového dobrodružství, je to věc jejich svobodného rozhodnutí a my do něj nebudeme v žádném případě zasahovat," prohlásil.

O novém referendu mluví socialistka Ségolene Royalová a centrista François Bayrou. Ve Francii i v bruselském ústředí EU to však budí znepokojení. Případné nové francouzské "ne" by podle kritiků mohlo mít pro Evropskou unii těžké následky.

Vondra řekl, že dnešní rozhovor se netýkal plánů na instalaci prvků amerického protiraketového štítu v České republice a v Polsku. Francie na tento plán pohlíží s určitými rezervami.

Vondra se dnes v Paříži také zúčastnil odhalení pamětní desky na domě, ve kterém byla v letech 1981 až 1991 redakce časopisu Svědectví, jehož šéfredaktorem byl jeden z vůdčích představitelů tehdejšího československého exilu Pavel Tigrid.