„Mladí lidé nemají v nízkém věku zájem zakládat si rodinu, vyčkávají přibližně do třicátého roku, a proto často žijí sami. Není to ale vždy pravda,“ řekl odborník na tuto problematiku z psychologické poradny v Domažlicích, který nechce být jmenován.

„Dalším důvodem je také to, že když si pár pořídí potomka, tak v dnešní době jen jednoho. Ten, když vyroste a opustí své rodné „hnízdo“, rodiče zůstanou sami, a to je ten problém. Jsou zvyklí být mezi více lidmi a po odchodu si nemají téměř co říct. Je to zajímavé, ale je to tak,“ pokračoval.
Jednočlenné domácnosti budou mít také vliv na zájem o bydlení.

„Jsem si jistý, že nebude dostatečné množství míst na bydlení, a ty se budou muset neustále stavět nové a nové. To bude mít samozřejmě velký vliv na ceny bytů, které půjdou ihned nahoru,“ sdělil majitel ubytovny Jan Krotký z Domažlic.

Těžké to budou mít i lidé důchodového věku, kteří například ovdověli a žijí sami.

Ceny půjdou nahoru a v důchodu to nebude příjemné. Proto raději půjdou do domova důchodců, kde o ně bude mimo jiné i dobře postaráno.
To je ovšem plus pro pracovní příležitosti. „Jestli to opravdu tak bude, tak vedení musí přijmout další pečovatelky. Když k nám budou chodit noví zájemci o místa, tak to aby se postavil další penzion,“ řekla s úsměvem na tváři pečovatelka z domova důchodců Jana Novotná. „Podle mého názoru se věk neustále zvyšuje, a tak k nám do domova důchodců budou lidé neustále přibývat. Jak jsem řekla, horší to je s tou kapacitou. Již dnes máme plno,“ dodala.

Staří lidé bydlí buď v již zmiňovaných domovech nebo sami v panelákových bytech. „Já bydlím sama v bytě. Ještě, že máme výtah, protože už špatně chodím a byt mám až ve třetím patře. Ale nestěžuju si,“ pověděla 76letá obyvatelka Anežka Morlárová z Horšovského Týna.

„Do domova bych nikdy nešla. Tam bych neměla to svoje soukromí. To v žádném případě,“ pokračovala paní Morlárová. Již dnes je pro mladé finančně náročné bydlet sami.

Průměrně se v Domažlicích cena bytu do pronájmu pohybuje kolem sedmi tisíc plus energie, a to pro byt 2+1.

Většina mladých ve věku od 20 do 30 let bydlí sama.

„Já jsem se odstěhovala od rodičů, když mi bylo 23 let a od té doby žiju sama. Mám přítele, ale ten je neustále pryč, protože má složité zaměstnání. Vrací se tak jednou za tři měsíce, a to na týden,“ řekla Simona Schneiderová z Klatov. „Myslím si, že je to hodně finančně náročné, začínat se osamostatňovat kolem toho dvacátého roku. A bude hůř. Skoro všechny moje kamarádky bydlí samy, tak se navštěvujeme a nic nám nechybí,“ dodala.

„Nebydlím sama, žiju s manželem. Můžu vám říct, že hodně párů, kterých znám, se rozvádí. Asi je to nějaké špatné období. Jsem ráda, že nežiju sama. To musí být hrozné. Ale je snad všem jasné, že čím více bude lidí, kteří bydlí sami, tím více půjdou ceny bytů, pronájmů a podnájmů nahoru. Takže ať je raději hodně párů, aby se ceny raději nezvedaly,“ sdělila Marcela Toušková z Babylonu.

Tabulka


Lidé, kteří žijí sami
Svobodní 326 076
Ovdovělí 460 196
Rozvedení 331 160
Manželé nežijí spolu 130 360
Nezjištěno 28 384

Tato čísla byla uveřejněna na internetových stránkách.