Softshellové bundy, které obsahovaly toxickou perfluorooktanovou kyselinu a další PFAS, mělo v prodeji podle organizace Arnika celkem devět prodejců sportovní módy (VÍCE ZDE). Upozorňují ale, že ačkoli studii zveřejnila organizace Arnika nedávno, výzkum proběhl už před lety. „Bunda, která byla na rozboru, vznikla v roce 2018 a byla plně v souladu s tehdejším legislativou,“ poznamenal Janis Joanidis, zástupce jednoho z testovaných výrobců, značky WooX.

Od té doby je značka s organizací Arnika v kontaktu a věčné chemikálie začala řešit. „WooX zavadí PFC free úpravy do výroby od roku 2021. V aktuální kolekci jsou už jen bundy, které jsou šetřeny PFC free úpravou. Budoucnost výroby vidíme v podpoře inovací vedoucích k eliminaci těchto látek ve výrobním řetězci,“ vysvětlil Joanidis.

Mezinárodní studie odhalila, že evropské děti se oblékají do toxického oblečení:

Nejvyšší koncentrace látek, které mohou narušovat hormonální rovnováhu organismu, ničit orgány a způsobovat rakovinu, odborníci našli v bundách prodávaných v Česku. Ilustrační snímek
České děti nosí jedovaté bundy. Testy dopadly nejhůř z celé Evropy

Deník oslovil i ostatní výrobce, jejichž produkty v testování figurovaly. Jejich vyjádření se ale nepodařilo získat. Pro server iDnes.cz se zástupce společnosti Hannah Jan Štika rovněž vyjádřil, že produkt už není v prodeji. „V dané době výrobek splňoval veškeré příslušné normy a plně vyhovoval požadavkům legislativy,“ potvrdil brand manager Štika.

Podle Joanidise jsou na trhu už pro výrobce dostupné alternativy, protože se zpřísnila jak legislativa, tak tlak spotřebitelů. „Na všech látkových veletrzích v Evropě i Asii přední výrobci prezentují své úspěchy vedoucí k potlačení těchto látek,“ doplnil zástupce podniku.

Dobré vlastnosti pro sport

Důvodem, proč se PFAS v textilním průmyslu využívají, jsou jejich funkční vlastnosti. Zejména voděodolnost a nepropustnost, což vyhledávají hlavně uživatelé sportovního oblečení. Výrobci poté, co se problematika PFAS začala více řešit na vědecké, spotřebitelské i politické úrovni, začali vyvíjet alternativy. Na začátku šlo především o nahrazení PFAS s dlouhým řetězcem těmi s krátkými. Brzy se ale prokázalo, že toxické jsou také. Hledají se proto alternativy v nových materiálech. Hitem mezi výrobci je například polyuretanový laminát (PUL). Laminát se osvědčil například při výrobě stále populárnějších menstruačních kalhotek.

PFAS existuje několik tisíc. Eliminovat je z celého oděvního průmyslu jen ale samotný přechod k alternativním materiálům nepomůže. Na oblečení se dostávají i další cestou, třeba skrze impregnační spreje. Jak poznamenává sama organizace Arnika, ohlídat složení i koncentrace PFAS ve výrobcích je náročné. „Složení a koncentrace jednotlivých PFAS v textilu se díky degradaci průběžně mění. Spotřebitelé a někdy i výrobci outdoorového oblečení proto nikdy nevědí, jakým PFAS a v jaké koncentraci jsou vystaveni. To je jeden z důvodů, proč by měly být věčné chemikálie, včetně fluorovaných polymerů s postranním řetězcem (SFP), zakázány jako celá skupina,“ upozornila studie.

Nebezpečné může být i umělé sladidlo aspartam:

Sladidlo aspartam. Ilustrační snímek
Nebezpečné sladidlo? Aspartam může způsobovat rakovinu, domnívá se WHO

Kromě toho, že se věčné chemikálie v přírodě prakticky nikdy nerozloží, mají toxické dopady na lidské zdraví. „Podle dosavadních zjištění narušují hormonální rovnováhu organismu, mají neurotoxické účinky, jsou potenciálně karcinogenní a mohou poškozovat vývoj plodu,“ vysvětlila před časem pro Deník mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová. Do lidského organismu se škodliviny nejčastěji dostávají kontaminací vody či jídla. A je to relativně snadné, protože perfluorované látky se využívají i při výrobě teflonu nebo obalových materiálů. Zejména těch na fast food.

Evropská unie má představit návrh plošného zákazu už v tomto roce.

Jak se vyhnout PFAS při nákupu?

PFAS se vyskytuje doslova všude, ve vodě i v půdě. Zákaz využívání v průmyslu platí jen pro absolutní zlomek z desítek tisíc látek vyrobených člověkem. Vyhnout se jim, je velice problematické. Pro zákazníky jsou hlavními vodítky stanoviska samotných výrobců, kteří uvádějí, že materiály s obsahem PFAS k výrobě nevyužívají. Zatím ale žádná oficiální certifikace neexistuje.

Zákazník se může řídit vylučovací metodou. Věčné chemikálie se využívají kvůli svým schopnostem odpuzovat vodu a jsou proto součástí impregnací nebo nepromokavých materiálů. Pokud na oblečení najdete informaci o tom, že obsahuje gore-tex nebo teflon, máte jistotu, že některou z věčných chemikálií výrobek obsahuje.

Alternativou k nim jsou vosky nebo parafíny. „Vosky byly používané už ve starověké Číně, kdy Číňané používali povoskovaný papír jako ochranu před deštěm. Jednoduchými aplikacemi nebo cestami se dají dělat věci podobně, s podobným efektem nebo benefitem pro lidi. Dají se koupit bundy, ze kterých vosk přímo cítíte, „ uvedl odborník na věčné chemikálie Martin Scheringerpro ústav Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity RECETOX.