Stát kvůli tomu zahájil rozsáhlé kontroly alkoholu v obchodech a restauracích. Policie v souvislosti s otravou několika lidí zatím obvinila šestatřicetiletého muže z Havířova na Karvinsku.

Nejvíce lidí otrávených po vypití nekvalitního alkoholu je na severu Moravy. Tři lidé koncem minulého týdne zemřeli. Jednoho muže policisté našli už mrtvého doma, jedna žena zemřela po převozu z havířovské do ostravské fakultní nemocnice, kde zemřel i další muž.

Dalších sedm otrávených zůstává v nemocnicích v Ostravě, Havířově a Orlové. U některých se lékaři obávají, že se neproberou z bezvědomí, další oslepli. Pouze jeden muž byl v tak dobrém stavu, že mohl po ošetření opustit nemocnici a pouze docházet na kontroly. "Dnes je to přesně týden, co jsme přijali prvního pacienta. Od té doby se už podezřelý alkohol v kraji podařilo zajistit. Možná jsme zabránili mnohem větší tragédii," řekl v pondělí novinářům náměstek ředitele nemocnice v Havířově Jaroslav Lux.

Jedno obvinění

V souvislosti s otravami zatím policie obvinila jednoho muže z Havířova z trestného činu proti životu a zdraví. Řekla to mluvčí policie Soňa Štětínská. Přesnou právní kvalifikaci však nechtěla upřesnit.

Dva muži bojují od soboty o život na jižní Moravě, v nemocnicích v Kyjově a Znojmě. Jejich stav je kritický, oběma lékaři naměřili prakticky smrtelnou dávku jedu.
Starostové obcí okolo Kyjova a Veselí nad Moravou se dohodli na preventivních akcích. "Budeme varovat občany před pitím levného a nekolkovaného alkoholu. Zároveň jsme se s policisty domluvili na kontrolách provozoven," řekl kyjovský starosta František Lukl. Podle něj policisté pracují s několika verzemi. Jednou z nich je, že producent alkoholu pochází z Hodonínska. Alkohol také mohl někdo přivézt ze zahraničí nebo ze severní Moravy.

Jeden případ otravy metanolem se objevil také ve středních Čechách. V příbramské nemocnici leží ve vážném stavu pětašedesátiletý muž. Nejprve oslepl a nyní je udržován v umělém spánku na jednotce intenzivní péče. V obchodě, kde muž údajně nekvalitní alkohol koupil, zabavila policie alkohol v šestilitrových plastových barelech, na nichž byly uvedené nápisy "originál vodka jemná" nebo "tuzemák" a na etiketě je jako výrobce napsána Likérka Drak, uvedla mluvčí policie Monika Schindlová. Podle zaměstnanců společnosti se firma pravděpodobně k případu ještě dnes vyjádří, ale nepředpokládají, že nekvalitní alkohol pocházel z jejich likérky.

Situace je vážná

Kvůli sérii otrav už odebrali pracovníci ministerstva zemědělství vzorky lihovin ve vybraných rizikových prodejnách a prodejních místech. "Ministerstvo zemědělství považuje situaci za velmi vážnou, proto v současné době probíhají mimořádné kontroly," řekl  mluvčí úřadu Jan Žáček. První výsledky by měly být známy ve středu.

Zároveň zahájí ministerstvo zdravotnictví prověrky v restauracích a jídelnách. Hygienici prověří původ alkoholu a dokumentaci o jeho nabytí, řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Závazné doporučení ke kontrole vyjde ještě dnes odpoledne, kontroly by mohly začít v úterý.

Nynější série otrav se zcela vymyká běžnému každoročnímu počtu podobných případů. Ročně se v ČR metanolem otráví tři až čtyři lidé, všechny otravy jsou nezávažné, nekončí smrtí. Novinářům to vedoucí lékař toxikologického informačního střediska v pražské Všeobecné fakultní nemocnici Sergey Zakharov. Počáteční příznaky otravy metylalkoholem jsou podle něj podobné opilosti. Vážné obtíže se objeví většinou až za 18 až 24 hodin.

Jediný dohledatelný případ, jenž je co do počtu obětí srovnatelný s aktuální sérií otrav, se stal na konci druhé světové války v Ústí nad Labem. Po požití metylakoholu z cisterny tamější chemičky zemřelo podle archiváře Vladimíra Kaisera sedm sovětských vojáků a jeden Čech.

Smrt nastává při takových otravách zástavou dýchání. Pokud pacient přežije, může oslepnout a mívá například i poruchy chůze a výpadky paměti.