Temně fialový či namodralý brouk majka rodu Meloe je skutečně nejjedovatějším broukem v České republice, jed majka vypouští jako obranný mechanismus. „Při výraznějším podráždění totiž vytlačí z kloubů končetin k obraně kapičky své hemolymfy, tělní tekutiny s obsahem kantaridinu,“ vysvětlil ekolog Libor Marčan.

Kantaridin je terpenoidní jed a při kontaktu s kůží nebo sliznicí vyvolává vodnaté puchýře. To ale většinou podle odborníků platí hlavně u alergiků a lidí s citlivou kůží. Pro ostatní je riziko malé, o čemž svědčí i jejich vlastní zkušenosti, kdy majky zkoumají. „Když si s potřísněnýma rukama lidé nebudou mnout oči, tak jim nic majka neudělá,“ ubezpečil entomolog z Výzkumného ústavu rostlinné výroby Kamil Holý.

Majky v ohrožení vylučují silný jed v kapičkách. Pro smrtelnou otravu by je však člověk musel pozřít:

Majka fialová
Nebezpeční brouci? Jedu majek se není třeba obávat, člověk by je musel pozřít

Pokud majku najdete ve volné přírodě, prostě stačí, když si jí nebudete všímat. Když nález proběhne na vaší zahradě, paradoxně je to spíš důvod k radosti. „Tito krásní, nápadní brouci indikují ze zoologického hlediska kvalitní lokalitu,“ potvrdil Holý. Pokud se vám majka na zahradě přeci jen nepozdává, je možné ji v rukavici přenést jinam. Po případném kontaktu si ruce pečlivě umyjte mýdlem.

Podle entomologů se lidé kvůli majce zbytečně plaší a brouky dokonce zabíjejí. To je ale nejen úplně zbytečné, ale doslova trestné. Zástupce rodu majka řadí vyhláška 395/1992 Sbírky mezi zvláště chráněné živočichy.

Jak vypadá majka fialová:

Majka fialováMajka fialováZdroj: Martin Hodouš

Mýdlo léčilo, nápoj lásky zabíjel

A proč je tedy majka takový strašák? Kromě lidské touhy po senzaci je za tím i zkušenost z minulých století. Kantaridin je totiž látka, která je známá lidem už od starověku a využívala se jako jed i léčivo. Údajně měla z těla vytáhnout hnis i hluboko z podkoží, lékárníci rakousko-uherského mocnářství ji využívali i třeba při léčbě lupusu a vyráběli z ní mýdlo. Mezi lékem a jedem je ale vždy tenká hranice.

Kantaridin sloužil i jako afrodiziakum. V tomto případě nešlo o kožní podání, ale ústní. Majkovití brouci se rozemílali na prášek, který se v této formě nebo v nápojích konzumoval. Připomíná vám to slavné španělské mušky? Trefili jste se, přesně o ně šlo. Sexuální dobrodružství končívala i neslavně, protože odhadnout správné množství látky bylo obtížné.

Zdroj: Youtube

Francouzský královský chirurg Ambrois Paré (1510 – 1590) si do svých spisů měl zaznamenat příběh o nevěstce, která podala španělské mušky svému milenci. „Za tím účelem, aby byl schopnější k výkonům lásky. Vzbudila u něho takové bolestivé ztopoření, že krev mu tekla údem a řití, až z toho umřel,“ parafrázoval chirurgovy zápisky Auguste Debay v přírodopisném svazku Muž a žena z roku 1900.

Podání nápoje dostalo do oplétaček s policií také slavného Markýze De Sade, po podání mušek jeho rukou mělo zemřít několik prostitutek.

Pozor na parazity v posteli. Neustálé kýchání může být i reakcí na kolonie roztočů žijící ve vaší domácnosti:

Stlaní postele těsně po probuzení není nejlepším zvykem
Roztoči mohou řádit i v uklizené posteli: Jak to poznat a čím se bránit

Pojídání majek proto může být teoreticky skutečně nebezpečné a může končit smrtí. Majka v tomto případě není jediným toxickým nebezpečím a neliší se v tom třeba od slunéček nebo mandelinek bramborových. Šance, že pozřete omylem tyto druhy a navíc i v takové dávce, aby vás připravily o život, je skoro nulové.

Pokud ale chcete ochutnat hmyz, je možné otestovat jiné druhy, které jsou naprosto bezpečné a tělu prospějí. Třeba moučné červy nebo cvrčky. „Hmyz je dobrým zdrojem bílkovin, vlákniny a mastných kyselin,“ popsal před časem pro Deník Lukáš Bureš, entomolog ze společnosti Grig, která vyvíjí hmyzí suplementy.

Toxický hmyz v Česku

V hemolymfě těmto druhům kolují toxické látky. Při pozření nebo při kontaktu s kůží vzniká možné riziko:

  • Puchýřník lékařský (Lytta vesicatoria)
  • Majka fialová (Meloe violaceu)
  • Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata)
  • Bekyně zlatořitná (Euproctis chrysorrhoea)
  • Slunéčko východní (Harmonia axyridis) – invazní druh
  • Prskavec větší (Brachinus crepitans )
  • Drabčík břehový (Paederus littoralis)
  • Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata)