Labouristé si takový výsledek všelidového hlasování nepřáli, připomněl jejich lídr. "Byl výsledkem nátlaku pravice, která chtěla, aby se (referendum) uskutečnilo," uvedl. Nyní sice lze podle Corbyna říci, že se jednalo o omyl, ale tázal se, jaký signál by to vyslalo voličům. "Myslím, že ho (výsledek referenda) musíme akceptovat," uvedl Corbyn. Británie musí mít podle něho nadále dobré vztahy s Evropou a chránit práva a podmínky pracujících.

V souvislosti s vzestupem extremismu v Evropě mluvil lídr labouristů o pocitech lidí, kteří podle něho soudí, že zůstávají za nynější rostoucí globalizace pozadu. Přitom se podle Corbyna mylně domnívají, že třeba problém nezaměstnanosti působí migranti. Poukazoval na rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými a na stagnující nebo klesající životní úroveň.

"Nemůžeme a nikdy nesmíme dovolit, aby antisemitismus, rasismus, islamofobie nebo jakákoli jiná nenávist se rozvíjela na tomto kontinentu. Jediná cesta vpřed pro socialisty, pro levicové strany, je jednota proti tomu všemu, abychom vedli lidi společně dopředu k lepšímu světu a k lepším životním podmínkám v budoucnosti," prohlásil Corbyn.

Vyjádřil se proti úsporným opatřením a proti "nespoutanému kapitalismu". Je podle něho nutné jít cestou přerozdělování bohatství a ekonomiky založené na investicích. "Nesmíme opouštět socialistické principy, musíme vytyčit ekonomický program sociální spravedlnosti," zdůraznil Corbyn.

Strana evropských socialistů sdružuje socialistické či sociálnědemokratické strany a má 33 členů. Její rada se schází každoročně, účastní se jí přes 500 delegátů, podporovatelů a dalších hostů. Třídenní pražské jednání by mělo odpoledne uzavřít přijetí deklarace.

Pražský sjezd přijal deklaraci Zachraňme Evropu

Proti neoliberálním a konzervativním politikám a proti populismu se postavila Strana evropských socialistů (PES), podle níž ohrožují Evropskou unii. V deklaraci nazvané Zachraňme Evropu, kterou dnes přijal pražský sjezd, volá po sociální spravedlnosti, spravedlivějším růstu a rovnosti v Evropě.

"Jsme jediní, kdo jsou schopni nabízet reálná řešení problémů," řekl v závěrečném projevu třídenního sjezdu předseda PES Sergej Stanišev. Český premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že pokud by se lidé přiklonili k populistickým a extremistickým politickým silám, vedlo by to k nejistotě a chaosu a k demontáži všeho, na čem pracovali generace sociálnědemokratických politiků.

"Nyní je čas oživit naději. Je čas bojovat proti beznaději a zastavit vzestup populistů, extremistů a rasistů," stojí v textu, jenž klade důraz zejména na podporu mladých lidí a sociálních práv. Tato práva by měla mít podle socialistů přednost před hospodářskými svobodami.

Strana evropských socialistů požaduje, aby Evropa dávala každoročně pět miliard eur (asi 135 mld. Kč) na program zaměstnání, stáží a dalšího vzdělávání mladých lidí. Socialisté se chtějí zasazovat o zlepšování pracovních podmínek, v celé Evropě by zavedli "důstojnou minimální mzdu". Skoncovali by podle deklarace s daňovými úniky a uzavřeli by daňové ráje, chtějí daň z finančních transakcí. Ohledně životního prostředí mluví hlavně o bezuhlíkové ekonomice.

S ohledem na boj proti terorismu by socialisté například posílili spolupráci tajných služeb. Snažili by se zamezit nelegálnímu obchodu se zbraněmi, potírat problém se zahraničními bojovníky a přerušit přísun peněz teroristickým organizacím. Za prioritu unie označili předcházení radikalizaci a podporu integrace. Migraci socialisté označili v deklaraci za trvalý a přirozený jev. Zaměřili by se ale zároveň na zlepšení životních podmínek v místech, odkud lidé odcházejí.

V deklaraci se píše i o vývoji v Turecku. Pokud se tam nenavrátí právní stát a lidská práva, EU by měla dočasně zmrazit přístupová jednání, stojí v ní.

Strana evropských socialistů sdružuje socialistické či sociálnědemokratické strany a má 33 členů. Její rada se schází každoročně, účastní se jí přes 500 delegátů, podporovatelů a dalších hostů.