Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podzimní volby: nejostřejší souboj na jihu Moravy

Jižní Morava /INFOGRAFIKA, ROZHOVORY/ - Velké politické strany povedou na jižní Moravě do podzimních předčasných parlamentních voleb velmi silné osobnosti.

7.7.2009 84
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Ota Bartovský

Nejzajímavější a nejostřejší souboj velmi silných osobností. To slibují říjnové parlamentní volby na jižní Moravě. Všechny velké politické strany totiž do čela kandidátek v kraji postavili svá esa.

Občanské demokraty povede jejich předseda Mirek Topolánek. Sociální demokraty Bohuslav Sobotka, který je podle průzkumů nejoblíbenějším politikem. Lidovce bývalý hejtman Stanislav Juránek. Stranu zelených její předseda Ondřej Liška.

To, že se v kraji sešlo tolik významných osobností, je podle mnoha politologů spíše náhoda než předem promyšlený tah.

Významný region

„Je pravda, že jižní Morava je velký region, a tím pádem v něm jde o hodně křesel. Ale od minulých voleb, kdy kandidátky vedl za ODS mediálně ne příliš známý Václav Mencl, nebo za lidovce nevýrazný Milan Šimonovský, význam jižní Moravy nijak nevzrostl,“ řekl politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity.

Dodal, že říjnová kandidátka je spíš výsledkem situace v jednotlivých stranách. „Třeba sociální demokraté mají na jižní Moravě tři místopředsedy, čímž se význam její místní organizace zvyšuje,“ upozornil Balík.

Co si myslíte o politickém souboji na jižní Moravě? Diskutujte!

Podle Mirka Topolánka kraj láká politiky tím, že strany v něm mají poměrně vyrovnané šance. „Není to tak, že propadají lidovci, jako v některých českých krajích nebo že jsou tu nevýznamní komunisté. Asi za to mohou konzervativní voliči,“ uvedl Topolánek. Podobně silní lídři jsou podle něj i na ostatních místech – například v Praze nebo v Moravskoslezském kraji.

Lídři stran se tak shodují v tom, že musí oslovit hlavně lidi, kteří k volbám nechodí. „Naším největším konkurentem se tak ve skutečnosti stanou nevoliči. A ty musíme k urnám dostat,“ podotkl Sobotka.

Další z parlamentních stran, Stranu zelených, podle všeho povede bývalý ministr školství Ondřej Liška. „Budeme o tom ale rozhodovat až na začátku srpna,“ potvrdil Martin Ander z Předsednictva Strany zelených.

Nová ambiciózní partaj Miroslava Kalouska TOP 09, do které odešlo několik jihomoravských lidovců, ještě svoje kandidáty nezná. „Před skládáním listin chceme nejdříve dořešit všechny náležitosti registrace naší strany,“ uvedl brněnský poslanec Jan Husák. Parlamentní spekulace, že na místo jihomoravského krajského lídra kandidátky si brousí zuby Miroslav Kalousek, komentovat nechtěl.

#nahled|https://g.denik.cz/50/9a/0703_kandidati_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/9a/0703_kandidati.jpg|Zástupci jižní Moravy v Poslanecké sněmovně.#

Jediná žena

Mezi lídry nejsilnějších stran je na jižní Moravě také jedna žena. Kandidátku komunistů povede současná poslankyně a blanenská rodačka Zuzka Bebarová-Rujbrová. Konkurence se nebojí.

„Vím, že tu budou kandidovat Topolánek, Juránek, Sobotka a snad i Kalousek. Ale jsem jediná žena na čele a v tom vidím svoji výhodu. Mezi těmi kohouty mohu nabídnout jiný pohled na věc,“ zdůraznila Bebarová-Rujbrová. Další výhoda je podle ní to, že žije a pracuje na jižní Moravě. „Na rozdíl od Topolánka,“ řekla.

Těžkou situaci nemá jen v konkurenci ostatních stran, ale i mezi svými kolegy. Z druhého místa totiž kandiduje bývalý předseda strany Miroslav Grebeníček a hned za ním populární starosta Ivančic Vojtěch Adam.

Jihomoravané uvidí známé politiky na vlastní oči nejspíše už v druhé polovině prázdnin, kdy odstartují volební kampaně.


Krajský lídr ODS Mirek Topolánek přiznává: Do koalice asi přizvu TOP 09
Mirek Topolánek si jižní Moravu vybral proto, že je mu ze všech krajů nejbližší. Ve vládě chce vyřešit hlavně stavbu rychlostní silnice R43.

Proč jste se rozhodl kandidovat právě za jižní Moravu?
V tomto kraji ODS často nevyhrává, takže je to pro mě politická výzva. Navíc jsou tu silní lídři ostatních stran. V úvahu připadaly i další kraje. Například Zlínský, kde jsem se narodil nebo Moravskoslezský, kde jsem dvacet let pracoval. Nakonec jsme ale zvolil ten, který je mi ze všech nejbližší. Prožil jsem tu totiž krásná studentská léta.

Co budete chtít v parlamentu pro jižní Moravu prosadit?
V premiérském křesle jsem už mnoho věcí pro kraj udělal. Moje vláda například definitivně rozhodla o silnici na Vídeň. Jako jednu z priorit plánuji vyřešení rychlostní silnice R43.

Jaká strana je v kraji vaším největším konkurentem? Proč?
Musím odpovědět, že pokládám za vážné soupeře úplně všechny. Když budu někoho jmenovat, tak tím zvýším jeho váženost. A upřímně nevím, proč bych měl někomu dělat takovou reklamu. Všech pět parlamentních stran má ale v regionu silné postavení.

Jak odhadujete výsledek nové strany TOP 09 na jižní Moravě?
Nejspíš budou sbírat hlasy, které dnes leží volně a propadají v každých volbách. Ale je také možné, že okrajově ubere i naše hlasy. Pokud se dostanou do parlamentu a my zvítězíme, tak je nejspíš oslovím k sestavení koalice.

Které místo na jižní Moravě máte nejraději?
V tomto případě mám jen dvě možnosti, jak odpovědět. Buď si něco vymyslím nebo se stylizuji do nějaké polohy. Nechci lhát. Mám rád jižní Moravu jako takovou. A kdybych řekl jen jedno místo, tak urazím všechny, na která jsem zapomněl.

Krajský lídr ČSSD Bohuslav Sobotka slibuje: Povedeme slušnou kampaň

Bohuslav Sobotka se na jižní Moravě narodil a podle svých slov tu bude vždy doma. Voličům nabízí hlavně pomoc při investicích v kraji.

Proč jste se rozhodl kandidovat právě za jižní Moravu?
Narodil jsem se pod Mohylou míru v Telnici a vyrostl ve Slavkově u Brna. Ve volbách v roce 2006 jsem získal dvacet tisíc preferenčních hlasů. Tuto důvěru nemohu zklamat.

Co budete chtít v parlamentu pro jižní Moravu prosadit?
Udělám vše proto, aby hospodářská krize zasáhla lidi v kraji co nejméně. Neobejdeme se tak bez pomoci státu při tvorbě pracovních míst, výstavbě dopravní infrastruktury i rozvoji vysokých škol. Zemědělci potřebují srovnat dotační podmínky s Rakouskem. Brnu zase chybí pomoc s investicemi do dopravy a sportovního zázemí. Mrzí mne, že Topolánkova vláda za tři roky nezahájila v kraji žádnou velkou investici.

Jaká strana je v kraji vaším největším konkurentem? Proč?
Ve skutečnosti nás nejvíce ohrozí „strana nevoličů“. Uděláme hodně proto, aby lidé na jižní Moravě volit přišli. Povedeme slušnou a věcnou kampaň. Budeme mluvit více o našem programu a méně o politických konkurentech. Pokud se ptáte na ODS a Topolánka, věřím, že lidé nedají hlas bývalému neúspěšnému premiérovi.

Jak odhadujete výsledek nové strany TOP 09 na jižní Moravě?
Tato partaj je téměř k nerozeznání od ODS. U nás jí říkáme Topolánek 09. Myslím, že ani tady nepřekročí pět procent.

Které místo na jižní Moravě máte nejraději?
Mám rád mírně zvlněnou krajinu Slavkovského bojiště, Pálavu, krásné údolí Dyje, staré uličky Znojma nebo třeba Boskovic a podobně. V našem kraji je krásných míst zkrátka mnoho.

Krajský lídr KDU­ČSL Stanislav Juránek tvrdí: Praha náš kraj trvale opomíjí

Předseda jihomoravských lidovců Stanislav Juránek je s jižní Moravou celoživotně spojen. Nedokáže si prý představit, že by kandidoval jinde.

Proč jste se rozhodl kandidovat právě za jižní Moravu?
Narodil jsem se tady a žiji tu celý život. Právě pro lidi v našem kraji chci sloužit i jako poslanec. Jižní Moravu v Praze pořád opomíjejí, a proto potřebuje větší zastání.

Co budete chtít v parlamentu pro jižní Moravu prosadit?
Pomoc zemědělcům a vinařům. Jsme jeden z mála opravdu zemědělských krajů. Dál mě trápí bydlení pro mladé lidi. Nezapomenu ani na dopravu, zejména dálnici na Vídeň, silnici z Pohořelic do Znojma a R43.

Jaká strana je v kraji vaším největším konkurentem? Proč?
V krajských volbách jsme skončili na druhém místě jako jediní v celé republice mimo dvě velké strany. Chceme proto přesvědčit jihomoravské voliče, že pro kraj jsme i v těchto volbách nejlepším řešením. Pro kohokoliv jsme tedy největším konkurentem my – ve spolupráci s voliči, kteří hlasují pro jižní Moravu.

Jak odhadujete výsledek nové strany TOP 09 na jižní Moravě?
Nás mohou volit všichni, kdo nechtějí ani koalici sociálních demokratů s komunisty ani spojení dvou stran, které na sebe nejvíc útočí. Nebudu odhadovat preference jiných.

Které místo na jižní Moravě máte nejraději?
Mám rád kraj,který se nazývá jižní Morava, a to je větší území než administrativní kraj. Prošel jsem ho křížem krážem a sílu čerpám jak u Macochy, tak při pohledu na naše vinice z Pálavy nebo u přehrad na Brněnsku či Znojemsku. Nejvíc sil načerpám na obyčejných, turistům dosud neznámých místech uprostřed lesů. Jsem lesák, tak to nepřekvapí.

MICHAL KÁRNÝ A PETR JEŘÁBEK

7.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 84
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
36 18

První den voleb skončil. O volby je zájem, někde přišlo víc než 50 procent lidí

V Polsku pobodal muž v nákupním centru osm lidí.
AKTUALIZOVÁNO
3 5

V polském nákupním centru pobodal muž devět lidí, jedna žena zemřela

Barák na odstřel kvůli nájemníkům a očekávaná vražda: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. října 2017.

DOTYK.CZ

Tak teď toho mám dost – a rozpoutala nenásilnou vězeňskou vzpouru

Ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum přinášíme vzpomínky pamětníků komunistické zvůle. Dnešní příběh věnujeme příběhu Heleny Kučerové, která osmnácti let pobyla na svobodě pouhých pět let, více než 13 jich strávila v komunistických kriminálech. 

Katalánsko zůstane španělské, prohlásil král Felipe VI.

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek prohlásil, že jeho parlament hodlá vyhlásit nezávislost, pokud Madrid nebude souhlasit s dialogem. Do secesní krize v pátek podruhé zasáhl i španělský král Felipe VI. Ten uvedl, že Katalánsko „zůstává a zůstane“ podstatnou součástí Španělska.

ANKETA MEZI LÍDRY: Co přejí ke 100. narozeninám republiky...

Než vhodíme lístek do volební urny, zvažujeme, co nám ta „naše“ strana a její lídr přinesou. Nižší daně, kvalitní veřejné služby, vyšší důchody, špičkové vzdělání pro děti, aktivní roli v Evropské unii – záleží na osobních preferencích. Pak také vybíráme podle toho, nakolik jsou kandidáti důvěryhodní, co už v politice dokázali, kolik slibů splnili, jak se umějí za své vize poprat doma i za hranicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení