Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podzimní volby: nejostřejší souboj na jihu Moravy

Jižní Morava /INFOGRAFIKA, ROZHOVORY/ - Velké politické strany povedou na jižní Moravě do podzimních předčasných parlamentních voleb velmi silné osobnosti.

7.7.2009 84
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Ota Bartovský

Nejzajímavější a nejostřejší souboj velmi silných osobností. To slibují říjnové parlamentní volby na jižní Moravě. Všechny velké politické strany totiž do čela kandidátek v kraji postavili svá esa.

Občanské demokraty povede jejich předseda Mirek Topolánek. Sociální demokraty Bohuslav Sobotka, který je podle průzkumů nejoblíbenějším politikem. Lidovce bývalý hejtman Stanislav Juránek. Stranu zelených její předseda Ondřej Liška.

To, že se v kraji sešlo tolik významných osobností, je podle mnoha politologů spíše náhoda než předem promyšlený tah.

Významný region

„Je pravda, že jižní Morava je velký region, a tím pádem v něm jde o hodně křesel. Ale od minulých voleb, kdy kandidátky vedl za ODS mediálně ne příliš známý Václav Mencl, nebo za lidovce nevýrazný Milan Šimonovský, význam jižní Moravy nijak nevzrostl,“ řekl politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity.

Dodal, že říjnová kandidátka je spíš výsledkem situace v jednotlivých stranách. „Třeba sociální demokraté mají na jižní Moravě tři místopředsedy, čímž se význam její místní organizace zvyšuje,“ upozornil Balík.

Co si myslíte o politickém souboji na jižní Moravě? Diskutujte!

Podle Mirka Topolánka kraj láká politiky tím, že strany v něm mají poměrně vyrovnané šance. „Není to tak, že propadají lidovci, jako v některých českých krajích nebo že jsou tu nevýznamní komunisté. Asi za to mohou konzervativní voliči,“ uvedl Topolánek. Podobně silní lídři jsou podle něj i na ostatních místech – například v Praze nebo v Moravskoslezském kraji.

Lídři stran se tak shodují v tom, že musí oslovit hlavně lidi, kteří k volbám nechodí. „Naším největším konkurentem se tak ve skutečnosti stanou nevoliči. A ty musíme k urnám dostat,“ podotkl Sobotka.

Další z parlamentních stran, Stranu zelených, podle všeho povede bývalý ministr školství Ondřej Liška. „Budeme o tom ale rozhodovat až na začátku srpna,“ potvrdil Martin Ander z Předsednictva Strany zelených.

Nová ambiciózní partaj Miroslava Kalouska TOP 09, do které odešlo několik jihomoravských lidovců, ještě svoje kandidáty nezná. „Před skládáním listin chceme nejdříve dořešit všechny náležitosti registrace naší strany,“ uvedl brněnský poslanec Jan Husák. Parlamentní spekulace, že na místo jihomoravského krajského lídra kandidátky si brousí zuby Miroslav Kalousek, komentovat nechtěl.

#nahled|https://g.denik.cz/50/9a/0703_kandidati_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/9a/0703_kandidati.jpg|Zástupci jižní Moravy v Poslanecké sněmovně.#

Jediná žena

Mezi lídry nejsilnějších stran je na jižní Moravě také jedna žena. Kandidátku komunistů povede současná poslankyně a blanenská rodačka Zuzka Bebarová-Rujbrová. Konkurence se nebojí.

„Vím, že tu budou kandidovat Topolánek, Juránek, Sobotka a snad i Kalousek. Ale jsem jediná žena na čele a v tom vidím svoji výhodu. Mezi těmi kohouty mohu nabídnout jiný pohled na věc,“ zdůraznila Bebarová-Rujbrová. Další výhoda je podle ní to, že žije a pracuje na jižní Moravě. „Na rozdíl od Topolánka,“ řekla.

Těžkou situaci nemá jen v konkurenci ostatních stran, ale i mezi svými kolegy. Z druhého místa totiž kandiduje bývalý předseda strany Miroslav Grebeníček a hned za ním populární starosta Ivančic Vojtěch Adam.

Jihomoravané uvidí známé politiky na vlastní oči nejspíše už v druhé polovině prázdnin, kdy odstartují volební kampaně.


Krajský lídr ODS Mirek Topolánek přiznává: Do koalice asi přizvu TOP 09
Mirek Topolánek si jižní Moravu vybral proto, že je mu ze všech krajů nejbližší. Ve vládě chce vyřešit hlavně stavbu rychlostní silnice R43.

Proč jste se rozhodl kandidovat právě za jižní Moravu?
V tomto kraji ODS často nevyhrává, takže je to pro mě politická výzva. Navíc jsou tu silní lídři ostatních stran. V úvahu připadaly i další kraje. Například Zlínský, kde jsem se narodil nebo Moravskoslezský, kde jsem dvacet let pracoval. Nakonec jsme ale zvolil ten, který je mi ze všech nejbližší. Prožil jsem tu totiž krásná studentská léta.

Co budete chtít v parlamentu pro jižní Moravu prosadit?
V premiérském křesle jsem už mnoho věcí pro kraj udělal. Moje vláda například definitivně rozhodla o silnici na Vídeň. Jako jednu z priorit plánuji vyřešení rychlostní silnice R43.

Jaká strana je v kraji vaším největším konkurentem? Proč?
Musím odpovědět, že pokládám za vážné soupeře úplně všechny. Když budu někoho jmenovat, tak tím zvýším jeho váženost. A upřímně nevím, proč bych měl někomu dělat takovou reklamu. Všech pět parlamentních stran má ale v regionu silné postavení.

Jak odhadujete výsledek nové strany TOP 09 na jižní Moravě?
Nejspíš budou sbírat hlasy, které dnes leží volně a propadají v každých volbách. Ale je také možné, že okrajově ubere i naše hlasy. Pokud se dostanou do parlamentu a my zvítězíme, tak je nejspíš oslovím k sestavení koalice.

Které místo na jižní Moravě máte nejraději?
V tomto případě mám jen dvě možnosti, jak odpovědět. Buď si něco vymyslím nebo se stylizuji do nějaké polohy. Nechci lhát. Mám rád jižní Moravu jako takovou. A kdybych řekl jen jedno místo, tak urazím všechny, na která jsem zapomněl.

Krajský lídr ČSSD Bohuslav Sobotka slibuje: Povedeme slušnou kampaň

Bohuslav Sobotka se na jižní Moravě narodil a podle svých slov tu bude vždy doma. Voličům nabízí hlavně pomoc při investicích v kraji.

Proč jste se rozhodl kandidovat právě za jižní Moravu?
Narodil jsem se pod Mohylou míru v Telnici a vyrostl ve Slavkově u Brna. Ve volbách v roce 2006 jsem získal dvacet tisíc preferenčních hlasů. Tuto důvěru nemohu zklamat.

Co budete chtít v parlamentu pro jižní Moravu prosadit?
Udělám vše proto, aby hospodářská krize zasáhla lidi v kraji co nejméně. Neobejdeme se tak bez pomoci státu při tvorbě pracovních míst, výstavbě dopravní infrastruktury i rozvoji vysokých škol. Zemědělci potřebují srovnat dotační podmínky s Rakouskem. Brnu zase chybí pomoc s investicemi do dopravy a sportovního zázemí. Mrzí mne, že Topolánkova vláda za tři roky nezahájila v kraji žádnou velkou investici.

Jaká strana je v kraji vaším největším konkurentem? Proč?
Ve skutečnosti nás nejvíce ohrozí „strana nevoličů“. Uděláme hodně proto, aby lidé na jižní Moravě volit přišli. Povedeme slušnou a věcnou kampaň. Budeme mluvit více o našem programu a méně o politických konkurentech. Pokud se ptáte na ODS a Topolánka, věřím, že lidé nedají hlas bývalému neúspěšnému premiérovi.

Jak odhadujete výsledek nové strany TOP 09 na jižní Moravě?
Tato partaj je téměř k nerozeznání od ODS. U nás jí říkáme Topolánek 09. Myslím, že ani tady nepřekročí pět procent.

Které místo na jižní Moravě máte nejraději?
Mám rád mírně zvlněnou krajinu Slavkovského bojiště, Pálavu, krásné údolí Dyje, staré uličky Znojma nebo třeba Boskovic a podobně. V našem kraji je krásných míst zkrátka mnoho.

Krajský lídr KDU­ČSL Stanislav Juránek tvrdí: Praha náš kraj trvale opomíjí

Předseda jihomoravských lidovců Stanislav Juránek je s jižní Moravou celoživotně spojen. Nedokáže si prý představit, že by kandidoval jinde.

Proč jste se rozhodl kandidovat právě za jižní Moravu?
Narodil jsem se tady a žiji tu celý život. Právě pro lidi v našem kraji chci sloužit i jako poslanec. Jižní Moravu v Praze pořád opomíjejí, a proto potřebuje větší zastání.

Co budete chtít v parlamentu pro jižní Moravu prosadit?
Pomoc zemědělcům a vinařům. Jsme jeden z mála opravdu zemědělských krajů. Dál mě trápí bydlení pro mladé lidi. Nezapomenu ani na dopravu, zejména dálnici na Vídeň, silnici z Pohořelic do Znojma a R43.

Jaká strana je v kraji vaším největším konkurentem? Proč?
V krajských volbách jsme skončili na druhém místě jako jediní v celé republice mimo dvě velké strany. Chceme proto přesvědčit jihomoravské voliče, že pro kraj jsme i v těchto volbách nejlepším řešením. Pro kohokoliv jsme tedy největším konkurentem my – ve spolupráci s voliči, kteří hlasují pro jižní Moravu.

Jak odhadujete výsledek nové strany TOP 09 na jižní Moravě?
Nás mohou volit všichni, kdo nechtějí ani koalici sociálních demokratů s komunisty ani spojení dvou stran, které na sebe nejvíc útočí. Nebudu odhadovat preference jiných.

Které místo na jižní Moravě máte nejraději?
Mám rád kraj,který se nazývá jižní Morava, a to je větší území než administrativní kraj. Prošel jsem ho křížem krážem a sílu čerpám jak u Macochy, tak při pohledu na naše vinice z Pálavy nebo u přehrad na Brněnsku či Znojemsku. Nejvíc sil načerpám na obyčejných, turistům dosud neznámých místech uprostřed lesů. Jsem lesák, tak to nepřekvapí.

MICHAL KÁRNÝ A PETR JEŘÁBEK

7.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 84
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Pečovatel, ošetřovatel 20 000 Kč

Hledáme pracovníky na pozice pečovatel - pracovník v sociálních službách, pro naše zařízení Domov se zvláštním režimem - Telč. 12hodinové směny (denní, noční).

Doprava a logistika - MIX-TEE velkoobchod s.r.o. 25 000 Kč

MIX-TEE s.r.o. Jsme stabilní a stále se rozrůstající rodinná firma zabývající se dovozem a distribucí kvalitních čajů a kávy. Hledáme do mladého kolektivu pozici skladník-řidič. Náplň práce: příprava zboží dle faktury, balení a naskladňování zboží, rozvoz ČR a SR stavba a demontáž výstavního stánku několikrát do roka.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 18 000 Kč

Zprostředkovatelé finančních transakcí a finanční makléři Samostatný obchodník n aprodukty Equa bank. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Aktivní nabízení bankovních produktů Equa bank; Zpracování a zadávání klientů do databáze produktů Equa bank; Reporty a práce s databází; Vyplňování dotazníku možných klientů Equa bank. Mzda se odvijí od obratu + bonusové prémie., , Požadavky:, Práce s PC a znalosti excel, word a web; komunikativnost, spolehlivost a příjemné vystupování; praxe v bankovnictví nabo obchodu výhodou; po zapracování - možnost home office., , Nabízíme:, měsíční odměny, notebook, mobilní telefon s měsíčním tarifem, home office, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: zivotopisy@1711group.cz. Pracoviště: 1711 group s.r.o. - galerie přerov, Čechova, č.p. 3491, 750 02 Přerov 2. Informace: Otmar Schenk, .

Služby - Pokojská, příprava snídaní 20 000 Kč

Pokojská Pokojská, příprava snídaní. Hledáme spolehlivou pracovnici s potravin. průkazem na pozici pokojské. Pracovní povolení nutností! Součástí práce je ranní příprava snídaní-krájení šunky, zeleniny. Zbytek dne úklid pokojů, chodeb, příprava prádla.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
29

Každou minutu jsou v terénu dvě sanitky. Loni bylo přes milion výjezdů

Předseda ČSSD Jan Hamáček.
10 7

Hamáček: Do vlády by ČSSD neměla vyslat poslance

AKTUALIZUJEME

Vichr shazuje stromy: uzavřené silnice, domácnosti bez proudu

/FOTOGALERIE/ Popadané stromy, větve, vyvrácené dopravní značky, ale taky uvolněné střešní krytiny. Silný vítr už druhý den zaměstnává profesionální i dobrovolné hasiče v Olomouckém kraji. 

Mráz se nevzdává. Na 35 místech padly rekordy

Velmi mrazivé ráno zaznamenali meteorologové krátce před příchodem astronomického jara v celé zemi. Teplotní rekordy dnes padly na 35 ze 146 stanic, které měří alespoň 30 let.

Británie obvinila Rusko z tajného skladování smrtícího nervového plynu

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v neděli prohlásil, že Rusko má tajné zásoby smrtícího nervového plynu použitého k otrávení bývalého ruského dvojitého agenta v Anglii a že zkoumá, jak se dá tento plyn využívat při atentátech.

Prohraná bitva o Mazutku. Unikátní výtopna v Praze se poroučela k zemi

Do budovy výtopny „Mazutka“ se včera odpoledne „zakously stroje“. Začala její demolice. Budova v bruselském stylu od architekta Jan Zeleného a statika František Bäumelt už nějakou dobu chátrala. Občanské iniciativy, které bránily její demolici, navrhovaly jiné využití stavby.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT