„Ministerstvo má v plánu umístit celkem 170 Kazachů,“ popsal primátor Jaroslav Vymazal. „My jsme se rozhodli poskytnout příležitost devíti z nich,“ dodal. Kazaši dorazí do Jihlavy 17. září a ihned se nastěhují do bytů, které jim město pronajme.

„Jedná se o tři byty ve velikostech 1+1, 2+1 a 1+kk,“ upřesnil primátor. Ministerstvo přidělilo Jihlavě za účast v programu dotaci jeden milion a dvě stě tisíc korun. „Tyto peníze poslouží na rekonstrukci bytů, zajištění práce a jazykové průpravy pro přijaté rodiny,“ vysvětlil primátor.

Podle dostupných informací se jedná o tři děti, jejich rodiče a prarodiče. Muži mají praxi v dělnických profesích a přes to, že ještě Jihlavu ani nenavštívili, dostali první nabídku práce. „Pan Zámek, ředitel jihlavské prádelny a čistírny nabídl těmto lidem okamžitě zaměstnání,“ řekl Radek Tulis, mluvčí magistrátu.

„Za tuto nabídku jsme velice vděční, myslíme si, že v mnohém usnadní začlenění našich krajanů do společnosti,“ uvedl Jaroslav Vymazal. Kazašské rodiny navštíví dva dny po příjezdu magistrát, aby se představili.