„Řešení, se kterým přišel prezident Zeman, je opět výrazem nepřijatelné diskriminace kolegy Martina C. Putny. A proto se tentokrát nebudu moci slavnostního předávání jmenovacích profesorských dekretů v Karolinu zúčastnit," řekl serveru Grubhoffer.

Akutálně.cz zjišťovalo, jak se k účasti postaví i další představitelé vysokých škol. Někteří zatím váhají, zda na obřad do pražského Karolina 11. června přijdou. Rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek uvedl, že situací „není nadšen". „Ale v tuto chvíli jsme se nedobrali společného řešení. Mohu se zúčastnit jmenování našich profesorů z loajality k nim. Budu zvažovat svou účast, případně pošlu prorektora," řekl.

Vadí mu nápis

Prezident Zeman uvedl, že mu vadil Putnův transparent s nápisem „Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž akademik přišel na pochod hrdosti sexuálních menšin Prague Pride. Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy, která Putnu na profesora navrhla, po jednání se Zemanem potvrdil, že prezidentův nesouhlas se netýkal profesních záležitostí. Zemana kvůli odmítnutí jmenovat Putnu kritizovali představitelé vysokých škol, studenti i politici. Prezident nakonec ve středu souhlasil, že Putnu profesorem jmenuje, ale dekret historikovi předá ministr školství Petr Fiala.