„Rád bych se zaměřil na otázku vztahů se sousedy," sdělil ČTK Jindrák, který na úřad vlády přešel z místa náměstka na ministerstvu zahraničí. Věří, že může přispět zejména k posílení vzájemných vazeb s Německem. „Byl jsem historicky nejdéle sloužícím velvyslancem v Německu, takže nějaký smysl by to podle mě určitě mělo," připomněl Jindrák své téměř osmileté působení na ambasádě v Berlíně.

Další šancí k těsnější spolupráci je podle něj předsednictví visegrádské čtyřce (V4), které Česká republika převzala se začátkem července. Česko si jako priority pro roční předsedání skupině, kterou tvoří s Maďarskem, Slovenskem a Polskem, určilo spolupráci v energetice, bezpečnosti a obraně a při rozvoji digitální ekonomiky. „Jde o to vymýšlet nové iniciativy a využívat stávající," uvedl diplomat.

Přestupů se chystá víc

„Není to myšlené tak, že by byly nějaké nedostatky. Zní to jako klišé, ale vztahy se sousedy jsou nejlepší v historii tohoto státu," řekl. Dodal, že konkrétní kroky budou záviset na dohodě s premiérem.

O Jindrákově nástupu na nové místo informovaly ve středu Hospodářské noviny. Má být jedním z několika přesunů, které se na vládě už delší dobu chystají. Spekuluje se o tom, že současný tajemník pro EU Tomáš Prouza by měl vystřídat na postu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). A právě na Prouzovo místo by měl nastoupit Jindrák. Ani jeden z dotčených informaci nepotvrdili. „Já to vůbec nekomentuju, vůbec o tom nevím," řekl dnes Jindrák.