„Jindřich Forejt, bývalý hradní protokolář, zemřel. V různých pozicích jsme se řadu let potkávali. I když naše setkávání bylo často dosti komplikované, skláním se před majestátem smrti a přeji zesnulému lehké odpočinutí,“ uvedl na twitteru bývalý ministr kultury Daniel Herman. Zprávu ale krátce poté popřel ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

Muzeum Karla Zemana usilovalo, aby nová ulice v pražských Kolodějích nesla celé režisérovo jméno. Na snímku je Zeman s dcerou Ludmilou.
Zemanova ulice. Režisér, prezident či major SNB? Jak Praha řešila místopis

Forejt působil ve funkci šéfa hradního protokolu od roku 2004. Funkce se vzdal na začátku prosince 2016. Spojován byl s celou řadou kontroverzních okamžiků, musel například vysvětlovat zpoždění letadla dopravujícího prezidenta Miloše Zemana na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Z Forejtova odboru také podle Hradu pocházela chybná informace, na jejímž základě Zeman mylně obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání.

Prezident Miloš Zeman po Forejtově odchodu hovořil o tom, že by bývalý protokolář mohl působit jako velvyslanec ve Vatikánu. Tím se však nakonec nestal. Jedním z důvodů bylo i kontroverzní video, na kterém měl Forejt užívat návykové látky. V souvislosti se záznamem policie vyšetřovala údajné vydírání, podezření se však nepotvrdilo.