„V demokratické společnosti by měla vláda jednat s každým, kdo reprezentuje zásadní část voličů. A sto tisíc lidí na Václavské náměstí kromě nás nedá dohromady nikdo. Náš mandát není dán politickou příslušností, ale počtem občanů, kteří souhlasí s našimi požadavky,“ říká v rozhovoru pro Deník Rajchl.

Jak mají lidé věřit člověku s kariérou fotbalového bosse, pravé ruky Františka Chvalovského, zástupce sázkové společnosti Bwin.com, spoluvlastníka restaurací a úspěšného advokáta, že upřímně bojuje proti bídě? „Bída není myšlena jako čistě ekonomický termín. Vycházíme z citátu Tomáše Bati, který říkal, že každá hospodářská krize a problémy s ní související jsou výsledkem mravní bídy lidí, kteří v zemi vládnou. Politici v České republice nedávají přednost zájmům voličů a této země, ale těm nadnárodním nebo úzké skupiny bohatých energetických korporací,“ je přesvědčen Rajchl.

Proti násilí a strhávání vlajek

Zahrnuje do pojmu mravní bídy i snahu části demonstrantů strhnout ukrajinskou vlajku nebo atakovat auto s ukrajinskou SPZ? „Už měsíc před tou demonstrací jsem říkal, že na ní nechci ruské prapory, neboť nejde o nějakou proruskou akci. Že nechci žádné násilí a jsem proti strhávání jakýchkoli vlajek. To je prázdné gesto, kvůli němuž tady nebudou ani vyšší důchody, ani nebude levnější elektřina. Pokud jde o to zrcátko, ten člověk se mi jevil jako opilý, ale především zásadně selhal antikonfliktní tým. Stálo tam pět jeho členů, kteří nic nedělali. K čemu tam tedy byli? Znovu opakuji, že neustále vyzývám, abychom prosazovali naše požadavky na bázi klidné síly,“ zdůraznil.

Rajchlův projev místy připomíná styl zavrženíhodných historických postav. „Přirovnání k fašismu se nabízí, ale tak to prostě není. Můj projev byl obsažný, nešlo o vykřikování planých hesel. Jinak mluvíte na přednášce, v televizní debatě nebo na náměstí. My už třetí rok bojujeme za právo lidí na svobodu. V posledních letech jsme svědky škatulkování a potírání oponentních postojů. Kdo zastává jiná než oficiální stanoviska, je hned onálepkován jako dezinformátor, dezolát a podobně, což do demokratické společnosti nepatří,“ míní Jindřich Rajchl.

Co si myslí o současné vládě, čeho chce dosáhnout a proč v prezidentské volbě podpořil Andreje BabišeDočtete se v pátečním tištěném Deníku a na Deník.cz