Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Hynek: Mladé muže je třeba připravit na případnou obranu vlasti

Do boje o Hrad ho poslali poslanci. Jiří Hynek, 56letý rodák z Ústí nad Labem, budí kontroverze zejména svým nápadem zavést povinný tříměsíční výcvik pro mladé muže. Kromě toho, že je podnikatelem a politikem, je také  myslivcem, a jak vyplynulo během našeho setkání, i kuchařem.

16.12.2017 66
SDÍLEJ:

Den s prezidentským kandidátem Jiřím Hynkem. Za šachovým stolkem.Foto: DENÍK/ Jana Martinková

Tvář rozzářená úsměvem, padnoucí společenské šaty, do boku zavěšená půvabná manželka. Necelých sedmapadesát byste mu rozhodně nehádali. Tak jsme potkali prezidentského kandidáta Jiřího Hynka před malou restaurací v středočeských Dobšicích, uvnitř níž se právě chystalo slavnostní zakončení myslivecké sezony.

Jiří Hynek je myslivcem a na pomezí Nymburska a Kolínska chodil na hony už jeho otec. Tradici myslivosti v rodině drží. Nakonec je asi přirozené, že šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu bude mít ke zbraním poměrně blízko. „Na druhou stranu, v současné době mám tak málo času, že dostat se na hon je pro mě velká vzácnost. Letos jsem na druhém, a když do konce roku stihnu ještě jeden, tak je to všechno,“ brzdí představy o náruživém myslivci a vášnivém střelci jeden z devíti prezidentských kandidátů.

Mezi řečí zaplatí za měa fotografa vstup na mysliveckou zábavu. „Beru to jako příspěvek na jejich činnost. A oni se tu o to starají opravdu výborně,“ říká Jiří Hynek stále s úsměvem a jde manželku i nás usadit ke stolu. Ještě stihne upozornit na neuvěřitelně bohatou tombolu, zvláště co se týče zvěřiny. Pod pódiem visí několik kusů srnčího a odpůrcům lovu lesní zvěře by se to tu jistě zdálo morbidní. Myslivci to však vnímají jako skvostnou dekoraci.

Jak ho vidím
Urputnost, úsměv a úspěch
MIROSLAV S. JILEMNICKÝ

Tři slova z titulku jsou pro mě asi ty nejpodstatnější dojmy, jaké jsem si ze setkání s Jiřím Hynkem odnesl. Když jsem se z něj pokoušel dostat, co jej motivuje dál dělat prezidentskou kampaň, když průzkumy mu příliš šancí nedávají, slůvko pochybnosti o tom, že to nemá cenu nebo že by si připouštěl porážku, z něj zkrátka nedostanete. Až později mi došlo, že on vlastně prohrát nemůže. Řečeno sportovní terminologií, pro něj není to nejdůležitější stát na stupních vítězů, ale mít pocit, že hrál nejlépe, jak uměl. Pak je to vítězství. V tom vidím skloubení slov urputnost a úspěch. A úsměv? Bylo úplně jedno, jestli se bavíme o důležitosti a systému obchodu se zbraněmi nebo o kančím se šípkovou omáčkou. Věcně sdělí to zásadní a pak je okamžitě přístupný odlehčené diskusi s úsměvem. Párkrát skončilo naše vyprávění i vtipnou historkou a hlasitým smíchem. Po příjezdu ze setkání s Jiřím Hynkem jsem psal kamarádce, že mě jako člověk, který má odlišný pohled na některá politická témata, po lidské stránce příjemně překvapil. A že si dovedu představit, jak s ním klidně zajdu na pivo. Zkrátka, že je mi lidsky a mentálně blízký. Což nepamatuji, že bych o nějakém člověku s jinými politickými preferencemi někdy prohlásil. Upřímně mu přeji zajímavý volební výsledek. A to, aby měl čas na vaření své oblíbené pochoutky.

SPORTOVNÍ TYP

Současný prezidentský kandidát prožil dětství právě na pomezí Nymburska a Kolínska. Základní školu vychodil ve Velkém Oseku. V roce 1980 odmaturoval na kolínském gymnáziu a nebylo pochyb o jeho technickém zaměření. Třeba i proto, že jeho vášnivým koníčkem byly a jsou šachy. „To mě hodně bavilo a myslím, že jsem se dostal i na slušnou úroveň,“ vzpomíná na časy, kdy za Kolín reprezentoval v národní šachové lize.

Jeho další sportovní zájmy jsou trochu jiné. Je k nim potřeba i slušná fyzička. Jezdí Jizerskou padesátku a účastní se Svazu vojáků v záloze. „Naposledy jsem si zkusil i fyzické testy a dal jsem si třeba při sedech lezích pořádně do těla. Splnil jsem přísnou normu, možná i něco navíc, ale byla to makačka,“ říká Hynek.

S vojnou souvisí i jedno poměrně kontroverzní téma jeho programu: povinná vojenská služba. Při vyslovení této mantry se však okamžitě ohradí. Část médií údajně jeho záměr špatně pochopila a nesprávně jej interpretuje.

„Je velký rozdíl mezi povinnou vojenskou službou a tříměsíčním vojenským výcvikem. Ten byl měl mladé muže připravit na případnou obranu vlasti,“ zdůrazňuje a upřesňuje svoji vizi. Ke zbraním však má blízko. I když je nesbírá, doma jich několik má, především těch sportovních a loveckých. Kromě honu se dá zastihnout třeba i na sportovní střelnici. „Řada lidí má představu, že když mě označují za zbrojaře, tak musím být blázen do zbraní a že se kolem toho točí také naše obchody. To je ovšem značně zkreslená představa. V našich obchodech, ve kterých se Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu angažuje, jde pouze v šesti procentech o palné zbraně. Dominují jiné materiály. Letadla, radary, medicína, to je velký objem obchodu,“ naznačuje zákulisí své hlavní profese. A že mezinárodnímu obchodu rozumí, dokládá i fakt, že je vedoucím delegace naší země v organizaci NIAG, která je podle jeho slov jedinou průmyslovou organizací, která je součástí NATO.

„Naším úkolem je seznamovat velení s aktuálním průmyslovým pokrokem. Tedy například s tím, jak může vypadat budoucí vrtulník. Zabýváme se i studií, jak detekovat ostřelovače, a podobnými tématy,“ vysvětluje další část náplně své práce.

ODVÁŽNÝ TANEČNÍK

V dobšickém šenku se schyluje k zahájení myslivecké zábavy. Předseda mysliveckého sdružení představí před pódiem  Jiřího Hynka jako prezidentského kandidáta. Je zřejmé, že tato skupina lidí by s ohledem na hlavní Hynkovo téma v kampani, tedy bezpečnost země, mohla být ta cílová. Nemluví nijak důrazně či razantně. Je spíš přátelský, usměvavý a v dobré náladě. Zdá se, že se opravdu přišel hlavně dobře pobavit.

A jak se mu povedl dnešní hon? „Tak úplně jsem snad nevyhořel, ale mohlo to být lepší,“ říká po návratu ke stolu. Nakonec prozradí i přesná čísla. „Mám za dnešek jednoho zajíce a pět kohoutů, srnu žádnou,“ konstatuje. Pak se zadumanou tváří přiznává, že se stal myslivcem až po smrti svého otce. To byla v jeho životě evidentně zásadní postava. Když se později zeptám na nejhorší okamžik v životě, po pár vteřinách jezdnoznačně pronese: „Smrt mého otce. To mi bylo opravdu nejhůř.“

Naše povídání přeruší tóny hudby z pódia. Nastává klasická situace: čekání na první taneční pár. Parket zeje práz-dnotou. „Tohle je stejné, jak před třiceti lety, tak dnes. Tak co říkáš, půjdeme tančit my?“ obrací se Jiří na svoji manželku. Ta se ještě ujišťuje, že hudba nezmění výrazně rychlost, a za chvíli už je první pár na parketu. Pokud by se volil prezident i na základě tanečních dovedností, zřejmě by měl Jiří Hynek lepší výchozí pozici, než napovídají aktuální předvolební průzkumy.

PŘEDCHOZÍ
1/3
DALŠÍ

Autor: Miroslav Jilemnický

Nahravá se anketa
16.12.2017 VSTUP DO DISKUSE 66
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 18 000 Kč

Zámečníci strojů Obsluha CNC pilovrtného centra. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít:, - vyučení ve strojírenském oboru, - znalost čtení výkresů, - praxe vítaná, ale není podmínkou, - ochota a zájem pracovat, , Co Vám můžeme nabídnout:, - zázemí prosperující společnosti, - jistotu trvalého zaměstnání, - odpovídající finanční ohodnocení, - pracovní poměr na dobu neurčitou, - stravenky v hodnotě 80 Kč, - 5 týdnů dovolené. Pracoviště: S.o.k. stavební, s.r.o., Hrotovická-Průmyslová Zóna, č.p. 162, 674 01 Třebíč 1. Informace: Soňa Valerianová, +420 568 838 829.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 100 Kč

Zámečníci strojů Zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z: 24.4.2018 Praxe v oboru vítána, Zaměstnanecké výhody: dotované stravování, zvýhodněné tarify volání i pro rodinné příslušníky, 2x ročně mimořádné prémie, dotované nápoje, zázemí stabilní společnosti, příplatky za odpolední směny, Kontakt: Ing. Jaromír Kuncek, mistr výroby, telefonicky v pracovní dny v době od 6:00 do 14:00 hodin na č.: 736 670 091, písemně na e-mail: kuncek.jr@pamet.cz. Pracoviště: Pamet, spol. s r.o., Komenského, č.p. 231, 742 01 Suchdol nad Odrou. Informace: Jaromír Kuncek, +420 736 670 091.

Zdravotnictví - Zdravotní sestra 24 000 Kč

Jsme domov se zvláštním režimem pro seniory s různými typy stařeckých demencí. Hledáme zdravotní sestru - ideálně se zkušenostmi s geriatrickými či psychiatrickými pacienty (možno i na zkrácený úvazek). Směny: 12hodinnové pouze denní (+ víkendy, svátky).

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 19 000 Kč

Zahradníci floristé a květináři Florista/ka, aranžér/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z.: 27.9.2017. a: 24.4.2018, Požadujeme samostatné floristy/ky. Vyučení ani praxe není podmínkou, spíše výhodou. Sami si uchazeče zaškolíme, pokud bude zaškolení probíhat v jiném městě, zajistíme a uhradíme ubytování. Je důležité, aby nový uchazeč měl cit pro baru, byl kreativní s estetickým vnímáním. Požadujeme základní znalost práce na PC (odeslat a přijmout email, vyplnit tabulku aj.). Zasílejte prosím strukturované životopisy na níže uvedený e-mail., , Mzda je přepočítaná dle skutečné tržby prodejny a z toho zaměstnanci ještě k uvedené mzdě dostávají procenta. Významné prémie dostávají zaměstnanci také, pokud splní limit odpisů zboží.Výsledná mzda je maximálně motivační a bez finančního stropu. Mzdy zaměstnanců se pohybují mezi 16 a 20 tisíci korun v čistém. Nabízíme věrnostní prémie, příspěvek na jízdné, sleva na veškerý sortiment zboží v neomezeném množství, příspěvek na rekreaci., , První kontakt prosím emailem: florcentrum@florcentrum.cz zaslat životopis nebo na tel.: 736 473 456, od 7:00-15:00 v pracovní dny.. Pracoviště: Florcentrum foltýnová s.r.o. - pracoviště tesco kopřivnice, Nádražní, č.p. 228, 742 21 Kopřivnice. Informace: Marcela Foltýnová, +420 736 473 456.


Kateřina Valachová
6 14

Exministryně Valachová: Školky by mohly přijímat starší dvouleté děti

Lidé protestovali 25. dubna na Libeňském mostě v Praze proti jeho zbourání.
3 10

Dolínku, nesahej na most. Proti zbourání unikátu protestovaly stovky lidí

Poslanci pošlou do lesů na sever Moravy inspekci. Stav je katastrofální

Poslanci z podvýboru pro ochranu přírody a krajiny se na dnešním jednání shodli na tom, že požádají Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) o zprávu ke stavu lesů na severu Moravy. Zajímají se také o to, jak v této kůrovcové lokalitě hospodařily Lesy ČR od roku 2015. Oznámila to členka podvýboru a předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti).

Dráždivý rozhovor s estébákem, trest pro Madsena a pivo na kole: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Evropské děti se už k WhatsApp nedostanou, Facebook ji zpřístupní až od 16 let

Aplikace pro online zasílání zpráv WhatsApp Messenger, která je dceřinou společností Facebooku, bude v Evropské unii dostupná jen lidem starším 16 let, mladším bude používání jejích služeb zakázáno. Tento posun je reakcí na nová evropská pravidla ochrany osobních údajů (GDPR), která vstoupí v platnost 25. května.

Německé hudební ceny Echo končí. Kvůli antisemitskému skandálu

Německý hudební průmysl skoncuje s hudebními cenami Echo. K tomuto kroku se rozhodl po letošním ročníku, v němž kategorii hip-hop vyhrálo album s antisemitiskými texty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT