Kauzu Kajínek nyní úřady opět otevřely. Inspekce policie prověřuje, zda za vraždou podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše z roku 1993 ve skutečnosti nestojí policisté. Jeden z detektivů měl totiž vypovědět, že byl kvůli jinému případu odposloucháván podnikatel Antonín Vlasák, který si údajně vraždu objednal. O Kajínkovi přitom v telefonátech podle tvrzení policisty nepadlo ani slovo. Naopak z nich prý vyplynulo, že vraždili policisté. Věcí se proto nyní zabývá policejní inspekce. „Až do ukončení šetření nebudeme sdělovat žádné další podrobnosti,“ uvedla mluvčí policejní inspekce Martina Lídlová. Spis Kajínkova případu už si podle informací Deníku vyžádala také státní zástupkyně Věra Brázdová, která kauzu dozorovala, a bude žádat policejní inspekci o bližší informace.

Soudce Krajského soudu v Plzni Pravoslav Polák, který předsedal senátu, jenž poslal Kajínka na doživotí do vězení, se zatím nemůže vyjádřit k novým skutečnostem. „Odposlechy jsme se zabývali i v řízení, které probíhalo při procesu. Ale teď nemohu říci, o jaký odposlech se jedná, zda je z jiné trestní věci,“ uvedl soudce.

Sám Kajínek ale doufá, že staré odposlechy dosvědčí, jeho mnohaleté tvrzení, že nikoho nezastřelil. „Odposlechy jsou z roku 1993, takže policie je má ´pouze´ sedmnáct let. Některý z policistů ale teď řekl pravdu. Co ho k tomu vedlo, je otázka pro něho,“ uvádí Kajínek, proti němuž před soudem jako korunní svědek vypovídal bratr zastřeleného bodyguarda Vojtěch Pokoš. Ten jako jediný střelbu v serpentinách přežil. V obnoveném řízení už ale vypovídat odmítl. Dalšímu ze svědků Františku Schreyerovi se prý svěřil, že v Plzni nestřílel Kajínek, ale policisté Jaroslav Kronďák a Jan Mikeš. Soud mu ale jako recidivistovi neuvěřil.

Kajínek si nyní odpykává trest ve věznici ve Fryštátě u Karviné. K dvojnásobné vraždě se nikdy nepřiznal. Policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. V roce 2000 utekl z věznice Mírov na Šumpersku a stal se nejhledanějším člověkem v zemi. Policie ho zadržela po pěti týdnech v pražském bytě Marie Černé, manželky orlického vraha a jednoho z jeho spoluvězňů Ludvíka Černého.

S využitím ČTK

Doufám, že nakonec budu očištěn, píše vězeň z Fryštátu

Jiří Kajínek, odsouzený na doživotí za dvojnásobnou vraždu v serpentinách pod plzeňskou borskou věznicí, zodpověděl Deníku několik otázek.

Inspekce policie znovu otevřela vaši kauzu. Ze starých odposlechů údajně vyplývá, že jste nevraždil vy, ale udělali to policisté. Mohl byste to okomentovat?
Potvrzovalo by to mé mnohaleté tvrzení, že jsem nikoho nezastřelil.

Nemohlo by se ale jednat jen o marketingový tah k podpoře nového filmu o vás?
To si nemyslím.

Už jste film viděl a vykresluje situaci věrohodně?
Film jsem zatím neviděl.

Režisér snímku Petr Jákl tvrdí, že jste mu odhalil nové skutečnosti případu. Že jste řekl věci, které jste ještě nikomu nesdělil. Objeví se tyto informace i ve filmu?
Nevím, co všechno ve filmu uvidíme.

Režisér se nechal slyšet, že by ho zajímalo, jestliže to byla nájemná vražda, kdo byl nájemce. Proč si myslíte, že se tato věc nepodařila objasnit?
Protože ve skutečnosti nebyl zájem odhalovat pravdu! To je tvrdá realita, jak by řekl můj tatínek.

Odpovědi Jiřího Kajínka přímo z věznice