V soukromých bezpečnostních agenturách také pracovalo zvláště v počátcích mnoho bývalých policistů. V čem spočívala podle vás jejich výhoda?
My umíme mluvit s popelářem, prodavačkou i šéfem firmy, když sháníme informace. To vám nedá vysoká škola, ale praxe. Já musel projít praxí, abych věděl, že do Internationalu (pražský hotel, pozn. red.) chodí vdané inženýrky, doktorky, které tam mají svoji živnost a pochopil jsem proč – že tam dojíždějí cizinci. Pak jsem poznal holky, které to dělaly v jiném prostředí a jinak. Jiní byli lumpové, co dělali veksl s penězi, a jiní zase „loupežníci". My věděli, kam sáhnout pro informaci. Mělo jsem i případy, kdy mi známosti mezi takovými lidmi zachránily život. V Družbě na Václaváku se dvoumetrovej chlap z uranových dolů rozhodl všechno vymlátit. Vešel jsem a dělal chytrého, říkám nechte toho – a žuch, jen tak tak jsem uhnul před židlí. A v tu chvíli vyskočilo pět cikánů – „pána vělitěla nám biť nebudeš", strhli ho na zem, já mu nasadil pouta a ještě mi ho pomohli donést do auta. Jednoho z těch cikánů jsem totiž vytáhl z krádeže, kterou fakt neudělal, a jeho máma a celá rodina mi byli vděční.

Černá můra detektiva

close Týdeník Dotyk. zoom_in Jak vůbec poznáte úmysly klienta, který chce od vás někoho prolustrovat? I na vás přece mohou klienti ušít habaďůru? To je černá můra detektiva, že vás někdo podvede. Já to řeším tak, že udělám příkazní smlouvu, klient samozřejmě ukáže občanku, i když si nedělejme iluze, že nemůže být zfalšovaná. Já tady otevřu okno (vstává a jde skutečně k oknu), pod námi hned před úřadovnou cizinecké policie stojí dlouhá fronta cizinců – Dagestánci, Čečenci, a tam přijde chlap a vytáhne šest pasů a říká jim, vyber si nějaký, malčik, za třicet tisíc… No, dneska prší a náhodou tu nejsou, ale jinak to tady fakt frčí.

Před chvílí jste jednoho klienta po telefonu odmítal, že pokud byste mu vyhověl, spáchal byste trestný čin… Jak jsou lidé orientovaní v tom, co vlastně dle zákona mohou od „šerloků" žádat?
Velmi chabě. Co vy myslíte, mohl bych třeba něco podniknout, kdyby se přišel pan Mařík a řekl, že žije tajně s přítelkyní už deset let, máte spolu dítě…

Pěkně děkuju, tohle až bude číst manželka…
…a ta přítelkyně vám zahýbá, chcete zjistit s kým a jak a tak… Máte na to nárok? Máte. Když s ní spíte a ona spí i s jiným, minimálně vám jde o zdraví, můžete přes ni od někoho chytit AIDS, syfla. Druhý důvod: máte spolu dítě, a třetí: máte spolu majetek. Takže si ji můžete nechat sledovat. Kdyby ale nebyly tyto závažné důvody, šlo by o omezování občanských práv. V občanském zákoníku je povoleno sledování jen za určitých pravidel. Pan Mařík ale bude mít možnost sledováním si nechat zjistit, zda mu milenka zahýbá.

Nejčastější požadavek: sledování partnera

Co je nejčastějším požadavkem klientů při pátrání?
Právě tohle, sledování partnera. Je to nejstarší důvod pro pátraní, vedou se pro něj i války, už od dob trojské Heleny. Říkám to v televizi a rozhlase při rozhovorech moderátorkám i moderátorům a na používám k tomu za příklad i jejich partnery, abych je dostal do obrazu (smích). Ale vážně, tohle je nejčastější, je to nejzákladnější instinkt, kvůli ženským se vraždí, dělají rozkrádačky, korupce.

Jak drahé jsou služby soukromých detektivů?
My děláme hlavně sledování, vyšetřování a pátrání. A často zavolá někdo, že chce kohosi na 14 dní sledovat. Říkám fajn, přineste si 400 tisíc a můžeme začít… Snažím se mu vysvětlit, jestli to nejde udělat jinak. Sledování je jedna z nejdražších metod, je to tak od 1500 korun za hodinu.

Kam až za takové peníze může detektiv zajít, jaké informace třeba o té „oblíbené" nevěře klient dostane?
Jestliže sledovaná zajde do hotelu a byla tam s nějakým pánem dvě hodiny, a nebyla v restauraci – tak my neříkáme, že tam souložila, až se z ní prášilo – my řekneme, že byla tam a tam, co dělala nevíme. Musíme dodržovat zákon. Ale když budou souložit venku na trávníku, tak to zjistíme lépe…

Místo kamer raději školení

Nakolik jste jako detektiv pro respektování soukromí? Například pro instalování kamer ve veřejných objektech?
Někdo myslí, že do všech škol teď patří kamery, když schizofrenička loni v říjnu napadla rukojmí ve škole ve Žďáru na Sázavou… Jenže spíš měl ten nebohý kluk, co zahynul, když bránil její rukojmí, dostat školení o nutné obraně. Věděl by, že když ona si vzala na rukojmí nůž, on musí vyrovnat handicap a jít tam aspoň se železnou tyčí. Patrně by ho nezabila, protože by na něj jednoduše nedosáhla. On byl mladý, spravedlivý a odvážný, což jsou krásné vlastnosti – a takového člověka je obrovská škoda. Právě praktické cvičení by mu poskytlo trochu větší šanci, což žádné kamery neumožní. Není správné ani kvůli takové události zavádět do škol kamerový systém, prodraží to provoz školy, protože potřebujete zaplatit lidi, kteří budou kamery pořád sledovat a zároveň taky zjednat náprav. Když tam jen budou kamery instalované, je to úplně zbytečný náklad!

Jsou zodpovědní lidé už orientovaní v tom, jak účinně využívat služeb bezpečnostních agentur, aby se zmírnilo riziko podobných událostí?
Pořád velmi nedostatečně. Zřizovatelé z kraje třeba postaví k té nešťastné škole městského policajta. Copak on pozná, že tam jde někdo cizí, ve městě, kde nezná ani zaměstnance školy? To může lépe hlídat školník, učitel a stačí, když zavolá na pomoc tělocvikáře, který na takovou ženskou hodí žíněnku… Nebo když bude každý v té škole vědět, kdy zamykat a pořídí se dobré zámky. To vše jsou ta takzvaná režimová opatření, která my umíme zavádět. Vyškolíme pracovníky školy, kdy zavolat rychle na číslo 158, kde je nutné mít dozor. Když se občané budou chovat zodpovědně a my jim ještě malinko tuto bezpečnostní průpravu zlepšíme – na což jsme odborníci – dá se mnohým tragédiím zabránit. Problém je, že právě ta nejjednodušší řešení se odmítají, protože vyžadují práci a pevnou disciplínu, a to se v dnešní společnosti nenosí.

Martin Mařík

Celý rozhovor, v němž se mimo jiné dozvíte, jak zajistit bezpečnost na fotbalových stadionech a proč v kauze Nagyová vojenské zpravodajství skutečně selhalo, si můžete přečíst v aktuálním čísle Týdeníku Dotyk

Stáhněte si týdeník Dotyk zdarma do svého tabletu či smartphonu v App Store, Google Play , na Amazonu  či v Microsoft Store

Týdeník Dotyk