K vyhroceným projevům přispívá situace na Ukrajině, neboť přesuny zahraničních jednotek po našem území nejsou žádným unikátem. Jen v minulém roce bylo možné podobných průjezdů napočítat asi 131, kterých se zúčastnilo přes jeden a půl tisíce vojáků z různých spojeneckých zemí NATO. „Nyní to vypadá tak, že jde o harašení zbraněmi, které není nikdy v době, kdy se usiluje o mír, dobré," uvedl například šéf českých komunistů Vojtěch Filip, podle něhož jde o provokaci nebo hloupý záměr zkreslit osvobození Československa za druhé světové války.

Po několika letech se probudila také iniciativa Ne základnám, o které bylo nejvíce slyšet v době, kdy se uvažovalo o vybudování amerického radaru v Brdech. Iniciativa už ohlásila na sobotu demonstraci na pražském Václavském náměstí, které se má podle organizátorů zúčastnit pět tisíc lidí. „Stále fungujeme, dělali jsme řadu demonstrací před vládou, parlamentem, pořádali petiční akce. Tohle by ale měla být velká akce," sdělila serveru Hlídacípes.org Eva Novotná.

Prourské weby

Velmi ostrých odsudků se Dragoon ride, jak je v angličtině konvoj pojmenován, dočkal na proruských webech. Jejich obsah pak na svém twitterovém účtu šíří i tisková služba ruské ambasády v Praze. „Propaganda se už viditelně rozbíhá. Na twitteru jednoho nejmenovaného zastupitelského úřadu už jsou výzvy, že se jedná o protiprávní jednání," uvedl v pátek ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Přestože přejezdy zahraničních jednotek přes Česko jsou běžné, podle vojenského analytika Lukáše Visingra je Dračí jízda přeci jenom výjimečná. „Dělá se otevřeně, konvoj pojede pomalu a vojáci budou moci debatovat s lidmi. Je to demonstrace síly a je to 
v pořádku. I ruská politika je založena na síle," vysvětlil.

Průjezd Američanů schvaluje i prezident Miloš Zeman. „Česká republika je součástí Severoatlantické aliance, 
s tím je spojena i vzájemná solidarita. Proto je třeba rozhodnutí vlády Bohuslava Sobotky respektovat. Pravdou je, že průjezd kolony vyvolává zbytečné emoce. Jedni chtějí obrněnce zasypávat květy, druzí hovoří o ‚žoldácích'. Obojí je špatně a obojí zneužívá ruská propaganda," vzkázal prezident.

Americký konvoj.

Major Martyn Crighton: Během cesty chceme hovořit s lidmiMartyn Y. Crighton, důstojník pro styk s veřejností velitelského útvaru 4. pěší divize americké armády.

Praha – Je to poprvé, co vojáci NATO demonstrují scho-pnost volně přesouvat své síly 
v rámci členských států na východě aliance, říká Martyn Y. Crighton, důstojník pro styk s veřejností velitelského útvaru 4. pěší divize americké armády.

Jsou reakce na americkou armádu v Evropě obecně pozitivní? Cítíte se vítáni?
Je těžké to zobecnit, jednoduše proto, že Evropa je velmi rozmanité místo. Každá země má svou vlastní kulturu, historii a perspektivu. Mohu tedy mluvit pouze z vlastní zkušenosti. V Evropě jsem jako americký voják podruhé a mám zde také rodinu, která žije u vás v České republice. Osobně jsem se vždycky cítil velmi vítán. Díky vřelosti a štědrosti lidí je život v Evropě cizině velmi cennou zkušeností pro mě i celou mojí rodinu.

Budou moci vojáci hovořit s lidmi, nebo jsou nějaká omezení?
Naše vojáky během celého přesunu jednoznačně podporujeme v tom, aby se střetávali a hovořili s občany zemí, které na cestě potkají.

Jak vypadá den během tak masivního transportu? Máte dostatek času na odpočinek? Můžete se projít a navštívit zajímavá místa, nebo je vše koordinováno minutu za minutou?
Abychom jeli na čas, je konvoj naplánován dle přesného rozvrhu. Nicméně máme vyhrazený nějaký čas na odpočinek a interakci s místními lidmi. Již nyní vím, že někteří se vydají v polském Krakově do centra, aby si prohlédli jeho památky.

Těší se američtí vojáci na návštěvu České republiky?
Je to poprvé, co NATO demonstruje schopnost volně přesouvat své síly v rámci členských států na východě aliance a vojáci jsou nadšení, že mohou být součástí této události. Bude to pro ně opravdu jedinečná zkušenost. Ještě nevím jistě, co je pro konvoj plánováno v rámci České republiky. Jednotlivé akce v rámci Dragounské jízdy jsou totiž koordinovány ve spolupráci s příslušným státem. Během tohoto týdne program ale zveřejníme.

Vaří si americká armáda vlastní jídlo, nebo se spolehnete na kuchyň v českých kasárnách?
Pro naše vojáky bude připraveno jídlo v kasárnách, kde budou nocovat. Standardně mají s sebou také proviant, takzvané Meals Ready to Eat – jídla okamžitě připravena ke konzumaci.

Vidíte nějaký rozdíl v tom, jak Evropané nahlíží na americké vojáky?
Mohu říct, že každý národ respektuje, ctí a je hrdý na muže a ženy, kteří slouží své vlasti. 

Konvoj a naštvaní starostové. Nemají o něm informace

Praha – Harrachov, Bohumín a Náchod. To jsou tři místa, kudy 29. března na české území ve třech proudech vstoupí jednotky 2. jízdního regimentu americké armády, který nese přezdívku Dragouni. Už nyní dělají obrněnci těžkou hlavu některým starostům.
Třeba náchodský starosta Jan Birke, který jinak proti průjezdu Američanů městem nic nemá, upozornil, že ve městě před několika dny začala rekonstrukce nejdůležitějšího kruhového objezdu. Kvůli tomu ve městě doprava vázne a obává se, že příjezd kolony situaci ještě zhorší.

„Už nyní tu je komplikovaný provoz, objízdná trasa prakticky neexistuje. Průjezd konvoje ucpe město na několik hodin," řekl starosta.
Ne příliš šťastně se na příjezd spojeneckých vojáků tvářil starosta Vyškova Karel Goldemund, kde má část kolony přenocovat.
„O celé akci se dozvídáme 
z veřejných zdrojů. Přitom nás například zajímá, jakými ulicemi vojáci pojedou, protože ne všechny ustojí těžkou techniku bez případných škod," řekl.

Do ministra obrany Martina Stropnického (ANO) si na Facebooku rýpl i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). „Určitě to rapidně zvedne podporu NATO, zvláště v kolonách naštvaných řidičů (lze si domyslet peprnější výraz). Tohle pan ministr Stropnický moc nedomyslel… A je jedno, jestli budou zasekané silnice státní (dálnice, rychlostní silnice) nebo krajské," napsal Hašek.

Doprovod Vojenské policie

Každopádně americkou kolonu bude doprovázet Vojenská policie. Zástupce náčelníka generálního štábu František Malenínský v pátek řekl, že armáda má vytipovaná místa, kde by konvoj mohl čelit provokacím, na něž se odpůrci svolávají přes sociální sítě.
„Než se dostaneme na dálniční sjezdy, můžeme očekávat určité provokace. Máme vytipovaná riziková místa 
a také případné objízdné trasy," přiblížil.

Američtí vojáci se vracejí 
z cvičení Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání) na základnu do Německa. Přenocování mají naplánované ve Vyškově, Pardubicích a v Liberci, kde také doplní pohonné hmoty a vyrazí do Prahy, kde se všechny tři síly spojí 
a zakotví v kasárnách v Praze-Ruzyni, kde budou mít vojáci den volna.

Den na to se celá kolona vydá do Plzně. „Takovou kolonu nikdo nikdy nepustí do města," míní Michal Kindl, znalec vojenské techniky a také organizátor plzeňských konvojů při Slavnostech svobody. To, že kolona městem neprojede, potvrdil vedoucí odboru krizového řízení plzeňského magistrátu Petr Liška.

I tak se Američané v Plzni objeví, i když asi půjde jen 
o úzkou vojenskou delegaci. Armáda hodlá uctít památku amerických vojáků, kteří padli za druhé světové války při osvobozování Československa.