Podle pardubického psychologa Jiřího Knolla se na tom podepisují aktuální televizní a filmové hity a malá soudnost rodičů.

"Myslím, že je to hodně ovlivněno módností jména podle filmů, které právě běží. Záleží také na sociální úrovni rodiny, podle mne jsou lidé s nižším vzděláním módností zaskočeni a nepřemýšlí o tom, jestli jim nebude jejich potomek za jméno nadávat," míní Knoll a vzpomíná, jak se kdysi po uvedení série filmů o Angelice toto jméno v Čechách dočasně rozšířilo. K podobnému závěru dospěla podle týdeníku Plus i studie jazykovědkyně Gabriely Rodriguezové z univerzity v Lipsku, která tvrdí, že především manuálně pracující nacházejí zalíbení v módních a vznešeně znějících jménech.

Spojitost s telenovelami se přímo nabízí. V Pardubickém kraji dali rodiče během posledního roku svým dětem i jména Alessandro, Rafael, Medardo Jan, Patricia, Kassius, Patricio nebo Flora. Většina z nich se objevuje právě v nekonečných romantických seriálech jihoamerické provenience, rodiči dětí jsou ale Češi. Podle zkušeností matrikářek jsou exoticky znějící jména v oblibě často v romských rodinách.

Filmové hvězdy mohou stát za dalšími neobvyklými jmény dávanými českými rodiči. Několikrát zvolili Kevina, snad podle hollywoodského herce Costnera, Ornella zase může být vzpomínkou na italskou star Ornellu Mutiovou. Jak tvrdí Rodriguezová, novorozence podle známých mediálních celebrit, jako je Kevin, Keanu, Britney nebo Joel, pojmenovávají hlavně lidé ve střední platové kategorii.

Celkově se rejstřík křestních jmen v Česku velmi rozšířil. Poslední doplněné vydání knihy soudní znalkyně z tohoto oboru Miloslavy Knapové Jak se bude vaše dítě jmenovat uvádí již zhruba 11.000 jmen chlapců a děvčat, která jsou rodičům k dispozici. Neobvyklé jméno už nepřekvapí ani úřednice matrik. "Ve výběru jmen jsou dnes mnohem větší možnosti, takže už nám to ani tak moc nepřijde," říká vedoucí oddělení matrik pardubické radnice Zdeňka Havlíčková.